صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

معاونت دانشجویی فرهنگی دانشکده توانبخشی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه در ایران به توانبخشی توجه کمی می شود، گفت: کودکان در زمان طلایی ارجاع داده نمی شوند.

مهدی رضایی درباره تجربه های ویژه و خاص کاردرمانی در ایران و همچنین میزان تطبیق آن با تجربه های جهانی بیان کرد: ما در ایران خیلی درگیر بحث درمان و پیشگیری اولیه هستیم و به خاطر تسلط سیستم پزشکی توجه به جنبه های توانبخشی و کاردرمانی خیلی کم بوده است. بنابراین شاهد این بودیم که کودکان خیلی دیر به توانبخشی ارجاع داده شدند یا در زمان طلایی که ما اعتقاد داریم باید به این نوع کودکان خدمات داده شود ارجاع داده نشدند و والدین درگیر شیوه های درمانی شدند که بیشتر تاکید روی خوب شدن و عادی شدن داشته که در خیلی از موارد مثل سندروم دان این نتیجه به دست نمی آید.

وی افزود: متاسفانه برخی از متخصصان ما با عدم آگاهی به این جَوّ دامن زدند و به هر حال والدین نیز دوست دارند تا جایی که امکان دارد یک فرزند عادی و طبیعی مثل سایر بچه ها داشته باشند و این باعث شده خیلی از مواقع ما در توانبخشی، زمان طلایی را از دست بدهیم و کودکان زمانی می آیند که خیلی از نظر ما دیر شده و نتایجی که می توانیم بگیریم کمتر می شود.

رضایی در پاسخ به این پرسش که مخاطبان به کجا و چگونه باید مراجعه کنند تا همزمان با روند پیگیری درمانی به سراغ کار درمان هم بروند تا از آن مشاوره بگیرند؟ گفت: مشکلی که اکنون با آن مواجهیم این است که در مراکز بهداشت ما اطلاع رسانی لازم صورت نمی گیرد. برخی از والدین خودشان با، هوش و ذکاتی که دارند و جستجویی که از طریق فضای مجازی یا افرادی که مشکلات مشابه داشتند انجام می دهند به این قضیه می رسند که سریع تر برنامه کاردرمانی و توانبخشی را برای فرزندانشان شروع کنند ولی در سطح خیلی زیادی نیز، مادران چنین حرکاتی را انجام نمی دهند. مسلما حرکتی هم اگر بخواهد صورت بگیرد توسط سیستم بهداشتی کشور باید صورت گیرد.

وی تاکید کرد: والدین وابسته به نظام ارجاع ما هستند. اگر مرکز بهداشت غربال گری درست انجام دهد و ببیند نوزاد با شاخص های رشدی یک بچه عادی فاصله دارد باید سریعا این ارجاع صورت گیرد و یا پزشکی که می بیند کودک تاخیرحرکتی دارد باید ارجاع دهد.

مرتبط با این خبر

  • ایران در کاربرد رباتیک در فیزیوتراپی پیشرفت فوق العاده ای داشته است

  • کارایی گوشی های همراه در زمینه عکاسی را نمی شود انکار کرد

  • هوش مصنوعی بسیاری از هزینه ها را کاهش می دهد

  • رویکرد مقابله با مخاطره را جاری و ساری کنیم

  • تار عنکبوت برای استفاده پزشکی در ایران هزینه بر است

  • فناوری هسته ای به انسان در زمینه پزشکی کمک شایسته ای می کند

  • 5 هزار مگاوات انرژی های پاک تا پایان برنامه ششم توسعه باید محقق شود

  • تنوع زیستی مثل بیمه پایداری زیستی را تضمین می کند

  • بایوگاز دریایی از انرژی را برای ما ایجاد می کند

  • خودبیمار انگاران از اضطراب و افسردگی رنج می برند