صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

مدیر باشگاه فیزیک مرکز علوم و ستاره شناسی تهران بابیان اینکه در حوزه اختر فیزیک دستاوردهای بسیاری در کشور کسب کرده ایم با اظهار تاسف گفت که در حال حاضر تلسکوپ هادر دانشگاه های کشور وضعیت و شرایط خوبی ندارند.

بهناز اکبرنواز (مدیر باشگاه فیزیک مرکز علوم و ستاره شناسی تهران) درباره دستاوردهای این علم در کشور توضیح داد: در علم اختر فیزیک در نجوم آماتوری فعالیت های بسیار زیادی انجام شده است. عکاسان نجومی موفقیت های زیادی را کسب کردند و عکس هایی را نیز که به صورت آماتوری از نجوم کسب کردند در جشنواره های بین المللی و جهانی و در نشریات معتبر منتشر کردند. در زمینه رؤیت هلال نیز توانستیم رکوردهای جهانی خیلی خوبی را کسب کنیم و اکنون چندین سال است که رکورددار رؤیت هلال هستیم. در زمینه نجوم حرفه ای نیز هم اکنون در کشور ما فعالیت های خیلی زیادی در دانشگاه های مختلف صورت می گیرد. در زمینه فیزیک خورشید و علم اختر فیزیک برای قسمت های مختلف خورشید که از جمله بادهای خورشیدی است فعالیت های خوبی انجام شده و مقالات خیلی خوبی هم در سطح جهانی ارائه شده است.

او درباره تجهیزات نیز بیان کرد: متاسفانه یکسری از ابزارآلاتی که در کشور ما موجود است از جمله تلسکوپ هایی که در دانشگاه های شیراز و بیرجند و سازمان فضایی ایران مورد استفاده قرار می گیرد شرایط خوبی ندارند ولی طبق برنامه ای از طرف وزارت علوم و پژوهشگاه دانش های بنیادی قرار است یک یک رصد خانه ملی راه اندازی شود که در آن از تلسکوپ آینه ای استفاده شود. بهترین تلسکوپ در منطقه خاورمیانه تلسکوپ آینه ای است و می توانیم با استفاده از آن در زمینه های عملی در سطح بین المللی نیز کارهای زیادی انجام دهیم.

اکبرنواز درباره وضعیت ساخت و راه اندازی رصدخانه ملی توضیح داد: طبق اطلاعاتی که از برنامه های وزارت علوم و پژوهشگاه دانش های بنیادی داریم روند رو به رشد و خوبی داشته ولی بر اساس وضعیتی که از نظر بودجه در ساخت این رصدخانه وجود دارد کمی زمان می برد و اگر بخواهیم واقع بین باشیم چند سال طول می کشد تا از رصدخانه بهره برداری کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تا کنون پیشرفت های زیادی نیز به صورت تئوریک و آکادمیک کسب کردیم و مقالات بسیار خوبی نیز در سطح جهانی با همین امکاناتی که هم اکنون در کشور ما وجود دارد ارائه دادیم.

مرتبط با این خبر

  • ایران در کاربرد رباتیک در فیزیوتراپی پیشرفت فوق العاده ای داشته است

  • کارایی گوشی های همراه در زمینه عکاسی را نمی شود انکار کرد

  • هوش مصنوعی بسیاری از هزینه ها را کاهش می دهد

  • رویکرد مقابله با مخاطره را جاری و ساری کنیم

  • تار عنکبوت برای استفاده پزشکی در ایران هزینه بر است

  • فناوری هسته ای به انسان در زمینه پزشکی کمک شایسته ای می کند

  • 5 هزار مگاوات انرژی های پاک تا پایان برنامه ششم توسعه باید محقق شود

  • تنوع زیستی مثل بیمه پایداری زیستی را تضمین می کند

  • بایوگاز دریایی از انرژی را برای ما ایجاد می کند

  • خودبیمار انگاران از اضطراب و افسردگی رنج می برند