صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

رئیس کمیته ملی روبوکاپ به مناسبت مسابقات روبوتیک آسیا و اقیانوسیه گفت: تجربه نشان داده که استفاده از ربات نه تنها موجب بیکاری نشده، بلکه موجب توسعه کار و اشتغال می شود.

مرتضی موسی خانی (رئیس کمیته ملی روبوکاپ) به مناسبت مسابقات روبوتیک آسیا و اقیانوسیه که حدود 50 تیم بین المللی و 400 تیم ایرانی در این مسابقات شرکت می کنند، به برنامه «روزنه» گفت: هدف روبوکاپ ترویج، توسعه دانش هوش مصنوعی، رباتیک و ساخت ربات های در حرکت بخصوص در شرایطی است که حضور در آنجا برای انسان امکان پذیر نیست یا محیط ها آلوده هستند. هر روز چگالی ربات ها در کشورهای پیشرفته بیشتر می شود تا با کمک آن ها بهروه وری را توسعه دهند و صنعت خود را رقابت پذیر کنند.

او با رد اینکه استفاده از روبات ها مانع اشتغال فعال می شود، عنوان کرد: تجربه نشان داده که استفاده از ربات نه تنها موجب بیکاری نشده، بلکه موجب توسعه کار و اشتغال می شود.

رئیس کمیته ملی روبوکاپ با بیان اینکه دنبال این هستیم که جوانان را در جهت این دانش پایه ای سوق دهیم و تهییج کنیم، افزود: امسال چهاردمین دوره مسابقات روبوکاپ است و تیم های زیادی در سطح مدارس و دانشگاه ها در این صنعت کار می کنند و بچه هایی که از مدارس و دانشگاه ها فارغ التحصیل و در این مسابقات درگیر بودند، الآن شرکت های بزرگ دانش بنیان تأسیس کردند و برای تأمین نیازهای کشور تلاش می کنند. به تازگی کشورهای کوچک منطقه به این فکر افتادند که بچه ها را با این صنعت آشنا کنند و این هدف نیز به خوبی پیش می رود.

موسی خانی در پاسخ به این پرسش که در زمینه اینترنت اشیا و استفاده از آن در مزارع چه کارهایی انجام شده است، تشریح کرد: استفاد از تم های سخت افزاری و نرم افزاری با کنترل از راه دور در حال شکل گیری است و در صنایع ساختمانی و خانگی استفاده می شود.

رئیس کمیته ملی روبوکاپ با بیان اینکه یکی از صنایع مهم آینده روباتیک است، افزود: روباتیک جزو چهار علومی است که روی آن خیلی تأکید می شود. در حال حاضر صنعت پنبه ما به دلیل گرانی دستمزد کارگردان رو به نابودی است و به زودی شاهد حضور ربات ها هستیم.

او ادامه داد: در حال حاضر پیشران های تغییر کسب و کار مانند اینترنت و فضای مجازی در حال تأثیرگذاری بر فضای کسب و کار هستند و کسب و کارهای قدیمی نمی توانند به حیات خود ادامه دهند.
موسی خانی با تأکید بر اینکه باید روی این حوزه ها باید سرمایه گذاری شود، افزود: سرمایه گذاری موجب می شود تا بازار فعلی ما در اختیار صنایع خارجی قرار نگیرد و هم اینکه وارد بازار جهانی شویم و صنعت ما باید در منطقه رقابت پذیر باشد.

موسی خانی در پایان گفت: ما نیم درصد بازار جهانی را در اختیار داریم، اما ظرفیت های خوبی با توجه به مزیت نسبی در کشور داریم و از این مزیت نسبی می شود به عنوان مزیت رقابتی استفاده کرد و شعار اقتصاد بدون نفت را تحقق ببخشیم.

مرتبط با این خبر

  • چهارده خصوصیت به پارچه با استفاده از محیط پلاسما اضافه کردیم

  • مهمترین مؤلفه کسب و کار مشتری است

  • آینده نگری برای ادامه حیات مردم در سال های آینده در مرکز توجه است

  • احتمالِ بارانِ اسیدی در کشور بسیار کم است

  • نیاز انسان به انرژی باعث تشدید باران های اسیدی شده است

  • شرکت های ایرانی برای اولین بار محرک عصبی و عضلانی در بازار تولید کردند

  • 2 هزار واحد نیروگاهی کوچک به کمک مردم روی پشت بام ها ایجاد شده است

  • خودروهای مغایر با استاندارد آلودگی هوا شماره گذاری نمی شوند

  • استفاده از طب سنتی میانبری برای کاهش هزینه هاست

  • اگر پیرچشم هستید، جراحی نکنید