صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

استاد دانشگاه گروه آینده پژوهی اصفهان گفت: یکی از ابزار های پرکاربرد در آینده پژوهی سناریو نویسی است که به کمک آن پیش روی خود را شفاف تر می کنیم.

محسن طاهری استاد دانشگاه گروه آینده پژوهی اصفهان و مروج مطالعات آینده درباره آینده پژوهی به برنامه«روزنه» گفت: در حوزه آینده پژوهی ساخت آینده مطلوب خیلی اهمیت دارد، اما وقتی درباره آینده مطلوب صحبت می کنیم و از کلمات ساخت و طراحی آینده استفاده می کنیم، باید خیلی حواسمان باشد، چون این موضوع یک مسئله دو وجهی و تیغ دو لبه است که هم می‌تواند منجر به فاشیسم و دیکتاتوری و هم منجر به یک جامعه بهتر شود. 


طاهری ادامه داد: در آینده مد نظر صاحبان قدرت هیچ مشارکتی برای دیگران از جمله زنان، کودکان و اقلیت‌های مذهبی صورت نمی گیرد. جملات قشنگ ساختن آینده رویه زشت دیگری هم دارد که ممکن است منجر به ساخت آینده‌ای شود که هیچ کسی که در ابتدا برای آنها هورا می کشید، نخواهد درون آن زندگی کند.


این آینده پژوه تأکید کرد: اگر ساختن آینده بر مبنای مشارکت و هم افزایی باشد و در مورد آینده ای که می خواهیم بسازیم، قسم نخوریم که بهترین آینده را رقم زدیم و اجازه تغییر آن را بدهیم با این جمله ساخت آینده کاملا موافقم.


او یادآوری کرد: بهینه سازی مطلق نه شدنی و نه یافتنی است. استفاده از کلماتی مانند آینده بهتر خیلی افق های مناسب‌تری را برای ما رقم می‌زنند و بهتر است دنبال این باشیم که رو به جلو قدم برداریم.


طاهری در پاسخ به این پرسش که چطور آینده پژوهی قابلیت استفاده برای افراد مختلف را دارد، گفت: ما برای هر چیزی از جمله آینده فردی که بتوانیم برای آن آینده متصور شویم، می توانیم از موضوع آینده پژوهی استفاده کنیم و با کمک ابزارهای آینده‌پژوهی فضای پیش روی خود را شفاف تر کنیم. یکی از ابزارهای معروف و پرکاربرد در حوزه آینده پژوهی مربوط به سناریو نویسی است. ما نمی توانیم بدون آگاهی از عدم قطعیت سناریو بنویسیم و سناریوها جزو فاکتورهایی هستند که از دانش ما نسبت به آینده یا از قسمتی از نادانسته های ما سرچشمه می گیرد.


این استاد دانشگاه ادامه داد: اگر در حوزه فردی بخواهیم از آینده پژوهی استفاده کنیم می توانیم از ابزار سناریو استفاده کنیم که به ما کمک می کند برای مجموعه ای از آینده های بی بدیل آماده باشیم و همچنین استراتژی هایی را برای زندگی شخصی انتخاب کنیم که در نهایت با وقوع هر کدام از این سناریوها میزانی از تاب آوری، پایداری و ادامه مسیر را برای ما به ارمغان می آورد.


طاهری اضافه کرد: علاوه بر این ابزارهایی نظیر ره نگاشت که کمتر با عدم قطعیت سر و کار دارد نیز می تواند به ما کمک کند که مثل روشهای معمول برنامه ریزی در فاصله های زمانی مختلف برنامه‌های ما مرتب شود. 

مرتبط با این خبر

  • تجهیزات پزشکی ما مطابق با تکنولوژی روز دنیاست

  • در حال گذار از اقتصاد نفتی به دانش بنیان هستیم

  • قوانین جاری در حوزه بازیافت جوابگو نیست

  • امکان بهره گیری از هوش مصنوعی در حوزه سلامت وجود دارد

  • یک سوم از تجهیزات پزشکی از تولید داخل تأمین می شود

  • چرخه تبدیل علم به ثروت ما مشکل دارد

  • قطعات تیونینگ خودرو وارداتی و پرهزینه هستند

  • ایجاد مرکز منسجم نجوم آماتوری موجب کارآفرینی می شود

  • حدود 65 میلیون دلار صادرات نانو در سال 96 داشتیم

  • تقلید زیستی الگوبرداری از رفتار موجودات زنده است