روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات: پیامد مشکلات ارزی کاهش سرعت توسعه فناوری های ارتباطی بود

سید هاشم مداح حسینی رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با توجه به افزایش قیمت ارز نتوانستیم به در زمینه فناوری اطلاعات به سرعت پیشروی کنیم، چون گاهی مجبوریم لایسنس نرم افزاری بخریم و این تحریم ها مشکل ایجاد کرده است.

1397/09/29
|
12:09

سید هاشم مداح حسینی (رئیس پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات) با اشاره به سابقه پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات سال 48 افتتاح شد و در حال حاضر به پنجاهمین سالگرد فعالیت خود نزدیک می شود و نام قبلی آن مرکز مخابرات ایران بود که در 10 سال اول زیرمجموعه دانشگاه تهران بود و پس از انقلاب در سال 58 به وزارت پست و تلگراف منتقل شد.

مداح حسینی ادامه داد: در دهه های اول فعالیت به دلیل جنگ و تحریم، تمرکز پژوهشکده توسعه و ساخت تجهیزاتی که عمدتا ورود آن به کشور مشکل داشت، بود و این ماجرا تا سال 82 ادامه پیدا کرد و پس از آن سیاستی به وجود آمد که پژوهشگاه علاوه بر ساخت و تولید تجهیزات، فعالیت های دیگری نیز در زمینه سیاست گذاری و موضوعاتی مثل آی تی وارد شد و این فعالیت ها همچنان ادامه دارد. در حقیقت پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات علاوه بر فعالیت های قدیم خود در حوزه های آی تی امنیت و سیاستگذاری فناوری ارتباطات وارد شد.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با اینکه تا چه اندازه پژوهش های ارتباطی به ثمر رسیده و عملی شده است، گفت: آی تی مستر پلنی که در سال های قبل در کشور انجام شده بود، به ما مربوط می شد و ما در برنامه ششم وارد حوزه های جدید فناوری مانند رصد فناوری و بومی سازی فناوری، آی. او. تی و بلاک چین شدیم و روی آن ها نقشه های راه فناوری های کشور برنامه ریزی شد.

مداح حسینی با بیان اینکه الآن به موازات آن ها تعدادی زیر پروژه تعریف کردیم که آن را اجرایی کنیم، افزود: مشکل ما بیشتر در زمینه بودجه است و به دلیل کمبود اعتبار، توسعه بعضی از فعالیت ها کند شده است و بعضی از پروژه ها با تأخیر انجام می شود.

او با اظهار بی اطلاعی در خصوص مجموع بودجه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال 97 عنوان کرد: بخش هایی مربوط به ما و بخشی نیز مربوط به سازمان های دیگر است. به طور طبیعی پژوهشگاه اعداد ثابتی را برای کارهای خود در نظر گرفته است، اما با توجه به افزایش قیمت ارز نتوانستیم به سرعت پیشروی کنیم، چون در زمینه ارتباطات گاهی مجبوریم لایسنس نرم افزاری بخریم و این تحریم ها مشکل ایجاد کرده است.

مداح حسینی بیان کرد: به طور کلی تجهیزات فناوری ارتباطات «های تِک» هستند و تنها چند کشور آن را تولید می کنند و ما قطعا با این کشورها در زمینه های تأمین تجهیزات، لوازم، دستگاه های اندازه گیری و لایسنس های نرم افزاری با مشکل رو به رو می شویم.

او با اشاره به ظرفیت خوب فناوری اطلاعات در جهان گفت: در حال حاضر بازار خوبی در زمینه فناوری اطلاعات در دنیا وجود دارد و اگر ما از آن بهره مند شویم، شاید بتوانیم بخشی از بازار دنیا را به دست بیاوریم. در نظر گرفتن فناوری اطلاعات تنها برای استفاده داخلی و بومی سیاست درستی نیست و باید جهانی فکر کنیم.

دسترسی سریع
روزنه