روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

علیرضا سلیمانی در «روزنه»: یک سوم از تجهیزات پزشکی از تولید داخل تأمین می شود

معاون فنی اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت درباره وضعیت مهندسی پزشکی در کشور گفت: یک سوم نیاز ما در حوزه تشخیص، درمان و پایش بیماری با تجهیزات تولید داخل انجام می شود.

1397/10/18
|
14:15

علیرضا سلیمانی (معاون فنی اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) در برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو درباره وضعیت مهندسی پزشکی در ایران عنوان کرد: سابقه مهندسی پزشکی به سابقه بشر و درمان بیماری ها باز می گردد. هرگاه پزشک می خواست درمانی انجام دهد، به دنبال این بوده است که ابزاری برای درمان و تشخیص بیماری داشته باشد و از همان موقع صنعت تجهیزات پزشکی ایجاد شده است.

سلیمانی ادامه داد: در سده اخیر رشته ای برای مهندسی پزشکی در دنیا مطرح شده و گرایش های مختلفی دارد که یکی از آن ها تجهیزات توانبخشی معلولان و مجروحان است.

معاون فنی اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت با بیان اینکه موضوع مهندسی پزشکی از دو جنبه قابل بررسی است، افزود: مهندسی پزشکی از جنبه صنعتی و دانش مهندسی پزشکی قابل بررسی است که به صورت آکادمیک تدریس می شود.

او یادآوری کرد: لزوما وسایل و تجهیزات پزشکی که پزشکان برای درمان بیماری از آن استفاده می کنند، مهندسان پزشکی طراحی نکردند و نساختند، بلکه ممکن است از متخصصان سایر صنایع مثل الکترونیک، شیمی، مواد و مکانیک استفاده شده باشد.

سلیمانی در خصوص میزان تولید و واردات تجهیزات پزشکی با ابراز تأسف گفت: متأسفانه بیشتر در زمینه تجهیزات پزشکی وارد کننده هستیم، اما این به معنای این نیست که تولیدی نداریم. یک سوم نیاز ما در حوزه تشخیص، درمان و پایش بیماری با تجهیزات تولید داخل انجام می شود. تولید این یک سوم به معنای نداشتن توانایی در زمینه تولید نیست، بلکه بعضی اوقات تولید هزینه بر است و واردات آن به صرفه تر است.

معاون فنی اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت درباره علت تولید نشدن بعضی تجهیزات پزشکی در داخل توضیح داد: به دلیل اینکه حوزه تجهیزات پزشکی روی لبه دانش حرکت می کند و از جدیدترین تکنولوژی ها بهره می برد، خیلی اوقات به صلاح آن مرکز نیست برای درمانی که قصد انجام آن را دارد، سرمایه گذاری کند و وسایل درمانی خود را بسازد.

سلیمانی تأکید کرد: بعضی از تجهیزات پزشکی به قدری گران هستند و طراحی و تولید آن هزینه بر است که ممکن است کمپانی های اندکی در دنیا روی آن سرمایه گذاری کرده باشند و بقیه مصرف کننده باشند. هنوز کشوری مانند چین که وارد تمام حوزه ها شده و تکنولوژی های مختلف را به خدمت گرفته است، بعضی از اقلام در تجهیزات پزشکی را تولید نکرده است.

او در پایان خاطرنشان کرد: ظرفیت تولید ایمپلنت های ارتوپدی در کشور وجود دارد و تمام مراکز دانشگاهی ما که 80 درصد خدمات را در کشور ارائه می دهند، از ایمپلنت های تروما و حوادث تولید داخل با کیفیت بسیار خوب و جهانی استفاده می کنند.

معاون فنی اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: ما برنامه ریزی صادرات تجهیزات پزشکی را در دستور کار قرار دادیم که با رفع موانع، صادرات را انجام دهیم، چون تجهیزات پزشکی داخل در حد رقابت با محصولات اروپایی هستند.

دسترسی سریع
روزنه