روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

مجید حمیدی: تجهیزات پزشکی ما مطابق با تکنولوژی روز دنیاست

سرپرست اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اکثر کالاهایی که وارد کشور می شوند، مطابق با تکنولوژی روز دنیاست و ما در این حوزه کوتاهی نکردیم.

1397/10/25
|
14:15

مجید حمیدی (سرپرست اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) در برنامه «روزنه» درباره لیزر یا پدیده جراحی در رادیو گفت و گو عنوان کرد: چیزی که لیزر را با روش های دیگر و نور مرئی متفاوت می کند، به همگرایی و شدت بالای اثر وابسته است که با همگرایی خاص، تأثیرگذاری روی بافت را بالا ببرد.

او ادامه داد: لیزرها امکان تولید طول موج های مختلف دارند و لیزرهایی با طول موج های مختلف می توانیم تولید کنیم. این تنوع در تولید طول موج های مختلف باعث می شود که لیزرها قابلیت این را داشته باشند که گستره وسیعی از درمان را پوشش دهند. ما در حوزه فیزیوتراپی، دندانپزشکی و ترمیمی پوست از لیزر استفاده می کنیم.

حمیدی در خصوص استفاده از لیزر در جراحی بیان کرد: درحال حاضر در حوزه جراحی های چشم ما از این تکنولوژی بهره مند می شویم و عمل چشم با دستگاه های پیشرفته دنیا انجام می شود. همچنین برای جراحی پروستات از لیزر در این حوزه استفاده می شود که با حداقل خونریزی این کار انجام می شود.

سرپرست اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت درباره حوزه های دیگر تشریح کرد: حوزه دیگر مربوط به جراحی های تهاجمی یا آندسکوپی است که همراه این روش ها از لیزر استفاده می شود. در حوزه دندان پزشکی برای برداشتن بافت نرم از لیزرها استفاده می کنیم. حوزه دیگر مربوط به سنگ شکن های درون اندامی است که باز هم از لیزر استفاده می شود.

او در خصوص اینکه چه میزان در استفاده از لوازم پزشکی از لحاظ کمیت و کیفیت مطابق با استاندارد پزشکی هستیم، گفت: به لحاظ کیفیت در اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت حتما به بحث ایمنی و عملکرد کیفی توجه می کنیم و اکثر کالاهایی که وارد کشور می شوند، مطابق با تکنولوژی روز دنیاست و ما در این حوزه کوتاهی نکردیم و به دقت این موارد را بررسی می کنیم.

حمیدی افزود: به لحاظ کمی نیز در بعضی از بخش ها مشکلی نداریم و در بعضی جاها موانع کم هستند، اما این کمبود به معنای نبود روش های جایگزین نیست.

او خاطرنشان کرد: لیزر یکی از ابزارهایی است که می تواند جایگزین روش های دیگری به لحاظ اثربخشی شود. به عنوان مثال، ما انواع دستگاه های مرتبط با فیزیوتراپی داریم، اما اینکه متخصص این موضوع تشخیص دهد که اثربخشی کدام یک مناسبتر است، به متخصصان باز می گردد.

سرپرست اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت با بیان نکته ای یادآوری کرد: ما وبسایتی درباره تجهیزات پزشکی به آدرس www.imed.ir داریم که فهرست تجهیزات ضبط شده و وارد شده به کشور را داریم و هموطنان می توانند از این سایت مشکلات کیفی محصولات پزشکی را اعلام کنند تا ما آن ها را پیگیری کنیم.

دسترسی سریع
روزنه