صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

منوچهر منطقی گفت: اقتصاد فضا از دو جنبه می تواند کارساز باشد؛ اگر کسب و کارهای متعددی را با فناوری فضایی عجین کنیم می توانیم بهره وری را بالا ببریم از طرفی با دستیابی به این فناوری، می توانیم به منابع کرات دیگر دست پیدا کنیم.

برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو با موضوع فناوری فضایی با حضور سوگند ایرانمنش کارشناس علمی بخش علم و زندگی ، دکتر راشد نظری کارشناس علمی تجربه جهانی، دکتر منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و فاطمه مقصودی کارشناس خبری بخش بازارچه به روی آنتن رفت.

سوگند ایرانمنش با اشاره به اینکه به دانشی که به فضای اطراف کره زمین می‌پردازد، فناوری فضایی می گویند، گفت: شناخت فضای اطراف، ساخت و پرتاب موشک، ماهواره، اعزام انسان به فضا، ساخت ایستگاه های فضایی، همگی در زیرمجموعه فناوری فضایی قرار دارند.

وی با اظهار به اینکه ممکن است کاربرد فناوری فضایی در زندگی ما کمی پیچیده و به نوعی غیرملموس باشد اما نامحدود است، عنوان نمود: مثلاً یکی از کاربردهای فناوری فضایی این است که موشک ها و ماهواره هایی را طراحی و می سازند و و به فضا پرتاب می شود. این ماهواره ها وقتی در فاصله خارج از جو قرار می گیرند، یکسری امکانات در اختیار ما انسان ها قرار می دهند.

کارشناس علمی بخش علم و زندگی ادامه داد: آن ها به ما کمک می کنند بتوانیم وضعیت آب و هوایی را پیش بینی کنیم، طوفان های سهمگین، شدت و جهت طوفان را پیش بینی کنیم. همچنین ماهواره ها در ایجاد ارتباطات مخابراتی خیلی تاثیر دارند مثلا اینترنتی که امروز از آن استفاده می کنیم و نقاط مختلف دنیا در ثانیه ای به هم وصل می شود، آنتن دهی آن توسط ماهواره هایی که خارج از جو زمین قرار دارند، تامین می شود.

وی افزود: فناوری فضایی در فعالیت های نظامی نیز کاربرد دارد مثلا در ساخت انواع موشک های با برد بالا می توان از این فناوری استفاده کرد. آشنایی با فناوری فضایی باعث آشنایی ما با قابلیت های گرانشی زمین هم می‌شود که این یکی از اصل های اساسی در طراحی و ساخت هواپیماهایی است که ما برای سفر و رفت و آمد از آن ها استفاده می‌کنیم. عکس های فضایی هم که از سطح بیرونی زمین گرفته می شود به ما کمک می کند تا با دقت بیشتری با تغییرات کره زمین آشنا شویم.

ایرانمنش در گفتگو با رادیو گفت و گو پیدا کردن یک سیاره دیگر برای سکونت انسان را به عنوان آرمان فناوری فضایی نام برد و گفت: اگر روزی این اتفاق میسر بشود، همه ما انسان هایی که بر روی کره زمین هستیم، زندگی مان دچار یک تغییر اساسی خواهد شد.

در ادامه راشد نظری درباره مجموعه‌ های مرتبط با دانش و بررسی فضا اظهار داشت: شاید یکی از دلایل اصلی اهمیت این علم کاربرد های رایج تری است که این که این علم در فناوری های روزمره ما دارد.

وی با بیان اینکه فناوری فضایی آینده بسیار متنوعی را در ذهن دانشمندان و محققین باز کرده است، گفت: اهدافی مثل تولید انرژی نو در فضا، تولید پسماندهای فضایی کمتر، کارخانه های مداری تولید دارو با آلیاژهای ویژه و یا هتل سازی فضایی از اهداف دانشمندان در آینده نزدیک هستند.

کارشناس علمی تجربه جهانی به پیشرفت های جدید این علم اشاره کرد و اظهار داشت: تولید آسانسورهای فضایی توسط ژاپن که یک تحقیق مرتبط به یک دهه گذشته در این کشور است، یکی از پیشرفت های جدید است که در سال جاری میلادی اولین پرتاب آزمایشی آن انجام شده است و نتایج اولیه همراه با موفقیت هم بوده است.

وی افزود: در زمینه کلونی سازی فضایی هم تحقیقات جدید فضایی، دارد صورت می‌گیرد به صورتی که چند شرکت آمریکایی در حال ساخت پرینترهای سه بعدی هستند که هدف آن ها ایجاد خانه هایی پیش ساخته، با پرینترهای سه بعدی در فضا برای فضانوردان هستند که این گام اولیه در تامین نیاز بشر برای سفر به مریخ است.

نظری در گفتگو با رادیو گفت و گو استفاده از استارتاپ های مخابراتی را به عنوان یکی از کاربردهای امروزی فناوری فضایی که روز به مرحله تولید رسیده، برشمرد و گفت: هدف آن فرستادن حدود یکصد و پنجاه ماهواره در ابعاد کوچک به فضا است و این فعالیت امسال به مرحله تولید رسیده است.

وی با بیان اینکه معدن کاوی فضایی از کارهای مورد علاقه فناوری فضایی است، گفت: سازمان ناسا در سال گذشته، اولین معدن فضایی با حجم بسیار زیادی را با ارزش تقریبی امروزی فرآورده‌های یک ضبدر 10 به توان 27 دلار کشف کرده است. این معدن اصلی طلا بوده است که در فاصله تقریبا چهارصد سال نوری از زمین بوده است.

در ادامه منوچهر منطقی در خصوص چرایی ورود به عرصه فناوری فضایی گفت و بیان کرد: با بیان اینکه فضا از چند جنبه مهم است و باید همه را در نظر گرفت، اول اینکه یکی از حوزه‌ هایی که میزان پیشرفت را سنجش می‌کنند حوزه فضا است.

دومین بحث، امنیت ملی است و اگر شما بخواهید کل مرزها و دارایی ها را کنترل کنید، حوزه فضا مهم است.

وی از اقتصاد فضا به عنوان نکته کمتر یاد شده در این عرصه نام برد و گفت: اقتصاد فضا از دو جنبه می تواند برای ما کارساز باشد؛ یکی اینکه هم اکنون ما کسب و کارهای متعددی را داریم که اگر به کمک فناوری های فضایی بیاییم و تمام کسب و کارها را با آن عجین کنیم می توانیم بگوییم بهره وری ما بالا می رود.

دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با رادیو گفت و گو ادامه داد: از طرفی اگر بتوانیم به فناوری فضا دست پیدا کنیم، می توانید در منابع و ثروت های دیگر در بخش ها مختلف که در کرات دیگر وجود دارد، دست پیدا کنیم و برنامه ریزی کنیم.

وی تاکید کرد: اگر ما همگاه با دیگران حرکت کنیم و مطالعات اولیه را انجام دهیم، اگر زمانی به قابلیت‌ های مهمی از نظر اقتصادی رسیدیم، می توانیم این فاصله را به سرعت طی کنیم.

در ادامه فاطمه مقصودی با بیان اینکه پژوهشگران کشورمان موفق به ارائه تحقیقی شدند که در آن با دقت بالایی، نقاط و مدل ماهواره را استخراج کرده و آن را ردیابی کردند ، توضیح داد: تا به حال روش های مختلفی برای ردیابی ماهواره ها ارائه شده که می ‌توان آنها را به دو دسته فعال و غیرفعال تقسیم کرد.

وی افزود: روش ابداعی پژوهشگران ما، روش جدیدی برای استخراج مشاهدات از طریق سیستم تصویربرداری اپتیکی است که مختصات نقاط ابتدا و انتهای ماهواره را با دقت بسیار بالایی استخراج می‌کند و می‌تواند توسط متخصصین امور فضا و ماهواره مورد استفاده قرار بگیرد.

کارشناس خبری بخش بازارچه در گفتگو با رادیو گفت و گو به خبر دیگری در این حوزه اشاره کرد و گفت: محققین دانشگاه ملی استرالیا، فناوری جدیدی را توسعه دادند که امکان پیش بینی خشکسالی را از 9 ماه قبل فراهم می کند. آنها با اطلاعات به دست آمده از ماهواره ها، در اندازه گیری دقیق میزان آب زیر سطح زمین توانستند این داده‌ ها را ترکیب کنند و با مدلسازی کامپیوتری چرخه آب و رشد گیاهان، نحوه توزیع آب در زیر سطح زمین را پیش بینی کنند.

وی در خاتمه گفت: در نخستین همایش ملی فناوری فضایی و کاربردهای آن که نهم و دهم امسال برگزار شد، 85 مقاله علمی ارائه شده که از محورهای اصلی این همایش، سیاست گذاری و راهبرد علوم و فناوری فضایی، کاربردها و خدمات فضایی، حسگرهای فضایی، اقتصاد فضا، و حقوق فضایی هستند.

مرتبط با این خبر

  • روزنه و تبیین فواید و مضرات پروبیوتیک‌ها در صنایع غذائی

  • بهترین زمان خواب از ساعت 23 تا شش صبح است

  • تغذیه صحیح؛ مهمترین عامل پیشگیری از سرطان است

  • هماهنگی و همکاری؛ شاه کلید مدیریت تالاب ها

  • عدم انطباق نیاز بازار کار با واحدهای دانشگاهی؛ بزرگترین مشکل توسعه نیروی انسانی

  • رد پای سواد رسانه ای باید در دروس مقاطع تحصیلی دیده شود

  • بازرسی نامحسوس گمرک بر کالاها انجام می شود

  • بزرگترین مشکل ربات های ایران قدرت و انرژی است

  • ایران در حوزه فناوری نانو در دنیا پیشتاز است

  • تجهیزات پزشکی ما مطابق با تکنولوژی روز دنیاست