روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

مدیركل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت: پروبیوتیک ها سدی در برابر بیماری ها هستند

مفیدگفت: هدف اولیه مصرف پروبیوتیک ها این است که سد پیشگیرانه ای در برابر بیماری ها ایجاد کند و موجب سلامتی مصرف کننده شود.

1397/11/28
|
13:10

وحید مفید، مدیر کل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، در برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو درباره خواص و ماهیت پروبیوتیک ها گفت: پروبیوتیک ها معمولا به عنوان پیشگیری استفاده می شود و همان میکروب های موجود در سیستم گوارشی فرد هستند و به صورت خودکار موجب ایمنی بدن می شود.

وی ادامه داد: گونه های مختلف پروبیوتیک شناخته شده و اثرات مهمی نیز در پیشگیری از بسیاری از مشکلات سلامتی شامل موارد گوارشی مثل کاهش کلسترول، کمک به دیابتی و کنترل عفونت های ادراری دارد.

این کارشناس یادآوری کرد: هدف اولیه مصرف پروبیوتیک ها این است که سد پیشگیرانه ای در برابر بیماری ها ایجاد کند و موجب سلامتی مصرف کننده شود؛ یعنی اگر مصرف کننده ای به طور مداوم از میزان مطلوبی از پروبیوتیک استفاده کند، در برابر بسیاری از مشکلات سلامتی، حفاظت می شود.

مفید افزود: بحث دیگر مربوط به درمان است که گاهی از پروبیوتیک ها به این منظور استفاده می شود، اما هر درمانی باید با دستور پزشک باشد. بحث کلی ما درباره غذاهای فراسودمند و پروبیوتیک هایی است که به طور عمومی بین مردم استفاده می شوند و مزیت های طبیعی بین مردم دارند.

اوی درباره اینکه چه میزان از پروبیوتیک ها برای بدن لازم است، گفت: در استانداردهای کلی که به عنوان پیشگیری استفاده می کنند، می گویند وقتی پروبیوتیک ها سودمند است که هنگام مصرف حداقل به میزان 10 به توان 8 عدد باکتری زنده همراه غذا باشد و اگر کمتر باشد، اثربخشی آن کمتر است و تأثیرات لازم را ندارد.

مدیرکل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: موضوع دیگر این است که تولیدکنندگان محصولات پروبیوتیک در سراسر دنیا ملزم به بیان تعداد و نوع باکتری ها در برچسب ها هستند.

مفید افزود: الآن در داخل کشور بیشتر فرآورده های لبنی مثل ماست، دوغ، پنیر، آبمیوه های پروبیوتیک داریم و البته در دنیا نیز محصولات لبنی بیشتر پروبیوتیک هستند. محصولاتی که برچسب پروبیوتیک دارند، الزاما سوش های خاص پروبیوتیک دارند، اما اگر واژه پروبیوتیک در آن نباشد، تضمینی برای سوش خاص مدنظر نیست.

دسترسی سریع
روزنه