صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

سرگروه گروه بیوالکتریک اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت که اگرچه کشور ما در علم رباتیک پزشکی نوپا است اما در حوزه فیزیوتراپی و توانبخشی پیشرفت فوق العاده ای داشتیم.

معصومه امیدوار در گفت و گو با برنامه «روزنه» درباره کاربرد صنعت رباتیک در پزشکی توضیح داد: پیشرفت یک کشور زمانی است که در همه علوم بتواند پیشرفت کند. طبیعی است که در علم رباتیک نیز که یکی از علوم سرنوشت ساز قرن است باید این پیشرفت را داشته باشیم. پیشرفت ایران در این زمینه به سال 1387 بر می گردد.

وی افزود: تقریبا 10 سال است که به شکل رسمی روی این رشته علمی کار می کنیم. در بحث آموزش علوم نیز در دانشگاه علوم پزشکی تهران به صورت مستقیم گرایش رباتیک پزشکی در رشته مهندسی پزشکی ایجاد شده است. این علم در کشور ما نوپا است و در واقع در این علم در حال توسعه محسوب می شویم.

امیدوار در رادیو گفت و گو بیان کرد: بیشتر ربات های مورد نیاز کشور وارداتی است اما در زمینه تولید نیز عقب نماندیم و در این 10 سال در دو بخش جراحی رباتیک و رباتیک توانبخشی به عنوان کشوری که در این زمینه تولید دارد پیشرو بودیم. آزمایشگاه جراحی رباتیک مرکز تحقیقات علوم تکنولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران را نیز داریم که در طراحی و ساخت ربات های دستیار جراحی و ربات های بازتوانی فعالیت بالایی دارد.

او به سایر محصولات شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: ربات های حوزه فیزیوتراپی و توان بخشی، ربات های آموزش گام برداری، ربات های توانبخشی آموزشی و رباط های توانبخشی درمانی از جمله این محصولات هستند.

سرگروه گروه بیوالکتریک اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: در حوزه فیزیوتراپی، توانبخشی و جراحی به جایگاهی رسیدیم که همه این ربات ها پروانه ساخت دارند و وارد بازار شدند. در زمینه سیستم های رهیاب جراحی در جراحی های مغز و اعصاب، ستون فقرات و گوش و حلق و بینی از این ربات ها استفاده های زیادی می شود.

امیدوار در «روزنه» ضمن بیان اینکه ربات آموزشی گام برداری می تواند مکمل یا جایگزین روش های سنتی شود تاکید کرد: در حوزه فیزیوتراپی و توانبخشی پیشرفت فوق العاده ای داشتیم.

مرتبط با این خبر

  • فست فودها و ریزه خواری، عاملی برای پوسیدگی دندان ها

  • دوربین های نظارت شهری در کنترل ترافیک کمک زیادی کرده اند

  • ظهور توانایی بالقوه منابع آبی با اقدامات علمی امکانپذیر است

  • نوترون حرارتی به بافت بدن بیمار سرطانی آسیب نمی زند

  • ویتامین های B12، D و کلسیم؛ مکمل های لازم برای سالمندان

  • اولین و دومین سنگ مخزن نفتی ایران سنگ های کربناته است

  • ضرورت ها و آسیب های مکمل های غذایی برای سالخوردگان

  • فست فودها برای روزه داران توصیه نمی شود

  • فرهنگ رانندگی مردم در کارآمدی سیستم های هوشمند موثر است

  • افزودن بخش تولیدات مردمی به ایران صدا از اول تابستان