روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

احد رضاییان در گفت و گو با «روزنه»: پس از رخداد یک فاجعه طبیعی، تا 15 سال به مدیریت بحران نیازمندیم

یک مدرس دانشگاه در حوزه آینده پژوهی و تهدیدات امنیتی حوزه مخاطرات محیط زیست گفت: در هنگام وقوع سیل شاهد پیامدهایی هستیم و پس از وقوع فاجعه حداکثر تا 15 سال نیاز به مدیریت بحران داریم.

1398/02/02
|
15:18

احد رضاییان، پژوهشگر و همکار پسا دکتری در دانشگاه تهران درباره موضوع تهدید های بعد از بلایای طبیعی و تدابیر پس از آن در برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو، بیان کرد: بخشی از تغییرات اقلیمی مربوط به ریزگردها، سیل، گرمایش بیش از حد و سرمایش است.

وی افزود: تغییرات اقلیمی یا مخاطرات محیطی که می تواند ناشی از همین تغییرات اقلیمی باشد پیامدهای مختلفی دارد. به طور مشخص اگر بخواهم به رخداد سیل اشاره کنم باید بگویم که ما در هنگام وقوع سیل شاهد دو دسته پیامد هستیم. یکسری از این پیامدها درجه اول هستند مثل اتفاقاتی که در ظاهر می بینیم نظیر آسیب های اقتصادی، جانی و مسائل زیست محیطی؛ این دسته از پیامدها زودگذر و آشکار هستند.

رضاییان در رادیو گفت و گو ادامه داد: دسته دیگر، پیامدهای درجه دوم هستند که معمولا پس از وقوع بحران به وجود می آیند. این دسته اثرگذاری عمیق تری و طولانی تری دارند، غیر محسوس اند و بیشتر حوزه هایی مثل سیاسی، روانی و اجتماعی را در بر می گیرند.

این آینده پژوه خاطرنشان کرد: درمورد سیلی هم که متاسفانه در فروردین ماه در گستره پهنی از کشور شاهدش بودیم چنین موضوعی پیش آمده و متاسفانه به نظر می آید که در روزها و حتی سال های آتی پیامدهای این مسئله بخش وسیعی از کشور را همچنان درگیر خواهد کرد.

رضاییان در پایان تاکید کرد: مخاطرات محیطی اصولا بعد از این که فاجعه رخ می دهد بین 5 الی 15 سال نیاز به مدیریت بحران دارد، یعنی مدیریت بحرانِ آن تا چند ماه پس از فاجعه تمام نمی شود.

دسترسی سریع
روزنه