روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

مصطفی محقق در گفت و گو با «روزنه»: تصادفات جاده ای بحران شناخته می شوند

رییس مرکز سازمان ملل متحد برای مدیریت اطلاعات حوادث و بلایا در ایران عنوان کرد: تلفات تصادفات جاده ای بسیار بالاست و چون به صورت تدریجی اتفاق می افتد کسی آن را بحران نمی داند.

1398/02/10
|
12:20
|

مصطفی محقق در گفت و گو با «روزنه» درباره علم و مدیریت بحران در رادیو گفت و گو اظهار داشت: اتفاقات روزمره بسیاری در جامعه رخ می دهد که مشکلات و تلفاتی هم دارد اما از نظر علم مدیریت بحران مشمول تعریف بحران نمی شود، بحران عبارت از رویدادی است که باعث اختلال یا کندی کارکردهای یک جامعه یا بخشی از آن می شود و برای پاسخگویی به آن به اقدامات فوق العاده احتیاج است.

وی افزود: معمولا دو نوع بحران داریم. دسته ای از آنها سریع الوقوع هستند و در چند ثانیه مثل زلزله بم اتفاق می افتند، دسته دوم خطرات گسترده تدریجی مثل خشکسالی، گرد و غبار و حتی سیل های اخیر هستند که از نظر تلفات انسانی آسیب های کمتری دارند اما از نظر تاثیرات منفی اجتماعی و اقتصادی آسیبشان بیشتر است.

محقق اظهار داشت: تلفات تصادفات جاده ای خیلی بالاست و اثرات منفی روی منابع انسانی کشور و همچنین منابع اقتصادی و اجتماعی آن نیز زیاد است ولی چون به صورت تدریجی اتفاق می افتد کسی آن را بحران به معنای سیل یا زلزله بزرگ نمی داند اما از نظر علمی این تصادفات نیز بحران هستند.

او به رادیو گفت و گو گفت: در حدود 20 سال گذشته ایران هم از نظر علمی و فناوری و هم از نظر منابع انسانی در زمینه مدیریت بحران رشد قابل توجهی داشته است. اما مسئله این است که همکاری های میان بخشی در این حوزه هنوز جای کار دارند.

محقق با اشاره به بحث تاب آوری در بحران ها نیز بیان کرد: تاب آوری یعنی یک فرد یا جامعه در برابر بروز حوادث بزرگ دچار فروپاشی نشوند بلکه برای ادامه حیات قدرت داشته باشند. ایران و کشورهایی که از توان های سنتی و ملی شان خوب استفاده کردند در درجه بالایی هستند. تاب آوری مطلوب نهایی ما نیست و قدرتی است که باید منجر به توسعه بیشتر و کاهش حوادث شود.

دسترسی سریع
روزنه