روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

معاون پژوهشی پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشكی تهران: ویتامین های B12، D و کلسیم؛ مکمل های لازم برای سالمندان

معاون پژوهشی پردیس بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران ویتامین B12، کلسیم و ویتامین D را از مکمل های لازم برای سالمندان دانست و گفت: این مکمل ها نباید بدون نظارت پزشک مصرف شوند چون ممکن است میزان بالای آن برای بیمار مسمومیت زا باشد.

1398/02/25
|
13:01
|

احمد اسمعیل زاده، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و معاون پژوهشی پردیس بین الملل دانشگاه در گفت و گو با برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو درباره مکمل های غذایی سالمندان عنوان کرد: افراد اگر در دوران میانسالی وضعیت تغذیه ای مطلوبی داشته و از تغذیه سالم و کافی برخوردار باشند نیازشان به مصرف مکمل ها در طی دوره سالمندی به حداقل ممکن خواهد رسید؛ بنابراین اصراری نیست که همه سالمندان در طی دوره سالمندی نیاز به مکمل داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه متابولیسم بدن و اشتهای سالمندان کم تر می شود و یا اینکه داروهای متعددی مصرف می کنند و دریافت های غذایی شان دچار اختلال می شود گاهی لازم است که مکمل هایی مصرف شود.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: عمده مکملی که معمولا افراد سالمند به آن نیاز دارند ویتامین B12 و کلیسم است. علائمی نظیر سوزن سوزن شدن، کرخت و بی حس شدن دست و پاها و سرگیجه و سردرد به خاطر کمبود ویتامین B12 است. معمولا به خاطر آتروپی معده ای که در سالمندان به جهت سنشان اتفاق افتاده جذب این ویتامین دچار اختلال است و اگر سالمندی به ما مراجعه کند و این علامت ها را داشته باشد به کمبود این ویتامین شک می کنیم و گاهی تزریق B12 را به آنها توصیه می کنیم.

او در رادیو گفت و گو ضمن بیان اینکه ویتامین B12 هم در عملکرد سلول های عصبی بدن و هم در تولید خون بدن نقش دارد، تاکید کرد: اگر ویتامین B12 را به صورت خوراکی به این افراد دهیم خیلی فایده ای نخواهد داشت چون همانطور که گفتم آنها مشکل جذب دارند.

این استاد دانشگاه با اشاره به مکمل کلسیم نیز بیان کرد: به خاطر پوکی استخوان در سنین سالمندی و تحلیل استخوانی به ویژه در خانم های سالمند توصیه می کنیم از مکمل های کلسیم استفاده کنند. البته اگر سالمندی سابقه سنگ های کلیوی دارد ارجحیت بر این است که از مکمل کلسیم مکرر استفاده نکند.

اسمعیل زاده در پایان گفت: همه مکمل های غذایی حتی در سنین کودکی و میانسالی نیز همانند سالمندان باید تحت نظر پزشک استفاده شوند، چون گاهی دریافت زیاد مکمل ها می تواند حالت های مسمومیت زا را در بدن ایجاد کند و به جای اینکه به سلامت فرد کمک کند سلامتش را به مخاطره بیندازد. تنها چیزی که افراد سالمند بدون نظر پزشک می توانند مصرف کنند مولتی ویتامین آن هم 10 روز یکبار است. مکمل دیگری که در دوره سالمندی به ویژه در ایران کمبودش وجود دارد ویتامین D است که در خیلی افراد حتی میانسال این کمبود وجود دارد و در سالمندان شایع تر است. این ویتامین نیز نباید بدون نظارت پزشک مصرف شود.

دسترسی سریع
روزنه