روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره: کلید اصلی سلامت روان آرامش است

محمد حاتمی درباره بهداشت روان در ماه رمضان بیان کرد که کلید اصلی سلامت روان آرامش است و افراد با توجه به خود و معنویت به این کلید دست پیدا می کنند که در ماه رمضان افزایش بیشتری دارد.

1398/03/09
|
14:07

رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو با اشاره به اینکه از دیدگاه روانشناسی بین جسم و روان دوگانگی وجود ندارد، گفت: کلید اصلی ارتقای سلامت روان آرامش است. وقتی جسم به آرامش می رسد ضربان قلب، فشار خون، درجه حرارت بدن و ... منظم می شوند که به طور طبیعی روی سلامت روان نیز تاثیر دارند؛ این کلید اصلی در ماه رمضان نسبت به ماه های دیگر بیشتر افزایش پیدا می کند.

وی ادامه داد: از دیدگاه روانشناسی در ماه رمضان توجه به خود افزایش پیدا می کند. در ماه رمضان توجه به دنیای مادی متوقف می شود و فرد به خودشناسی و معنویت بیشتر توجه می کند که سبب می شود رضایت از خود بالا رود و وقتی رضایت از خود افزایش پیدا می کند یعنی عزت نفس افزایش پیدا کرده و اضطراب، استرس، خشم و پرخاشگری کاهش می یابد.

حاتمی خاطرنشان کرد: تحقیقات مختلفی که اکنون وجود دارد نشان می دهد در ماه رمضان رفتارهای پرخطر کاهش پیدا کردند؛ همه این مولفه ها ناشی از این است که در ماه رمضان به خودمان توجه بیشتری کنیم. در رأس همه این موارد معنویت گرایی قرار دارد. مهمترین نیاز روانی انسان ها خداگرایی و توجه به معنویت است و از این طریق می توانند آرامش پیدا کنند. در ماه رمضان نیز به دلیل برنامه هایی که در فرهنگ دینی ما وجود دارد به نوعی همه درگیر ماه رمضان هستند، به روزه داری می پردازند و آداب و رسوم خاصی دارند؛ همین امور باعث می شود که رفتارهای معنوی افزایش پیدا کند و بهداشت روان تقویت شود.

رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره تاکید کرد: زمانی که معنویت در زندگی انسان حاکم می شود امید خودش را نشان می دهد. این دو با هم ارتباط دارند. وقتی ما مدام به دنبال جنبه های مادی زندگی نباشیم رفتارهای معنوی مان افزایش می یابد و سپس به دنبال آن بهداشت روان ارتقا پیدا می کند.

او درباره تاثیر بهداشت روان در ماه رمضان بر روی روحیه کار و تلاش نیز در رادیو گفت و گو عنوان کرد: بین توسعه، بهره وری بیشتر و رفتار سالم ارتباط معناداری وجود دارد. در ماه رمضان رفتارهای سالم و سازگاری افزایش پیدا می کنند و این باعث می شود که افراد متعهدانه کار کنند. اصولا رفتارهای سالم کلید توسعه پیشرفت و رشد در یک جامعه است و معنویت خواهی به آن کمک می کند. در حال حاضر سلامت را چهار بُعدی می دانند که یک بُعد آن معنویت است، در غرب نیز این موضوع را پذیرفته اند.

دسترسی سریع
روزنه