صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

گودرز عکاشه معتقد است که ژنتیک در مستعد بودن افراد برای روی آوردن به اعتیاد موثر است اما توجیح و الزامی برای معتاد شدن آنها نیست.

یک استاد دانشگاه، روانپزشک و متخصص اعصاب و روان در برنامه «روزنه» و درباره ذهن و اعتیاد عنوان کرد: شخصیت های انسانی برای حل مسائل خود به سه دسته مسئله مدار، هیجان مدار و اعتیاد مدار تقسیم می شوند.

وی افزود: افراد مسئله مدار کسانی هستند که سعی می کنند مسائل را حل کنند، در افراد هیجان مدار، هیجان بر آنها غالب می شود و افراد اعتیاد مدار نیز برای حل مسئله به سمت اعتیاد روی می آورند. بنابراین نحوه تربیتی خانواده ها و شیوه حل مسئله افراد شاید یکی از مسائلی باشد که باعث می شود فرد به اعتیاد روی بیاورد.

عکاشه گفت: یکی از زیربناهای اعتیاد مسائل روانپزشکی دانسته می شود؛ درحقیقت وجود اضطراب و افسردگی در فرد باعث می شود که او قادر به حل مسئله نباشد و باور غلط، او را به سمت اعتیاد ببرد، چون مواد مخدر این مشکلات را تا حدودی تسکین می دهند.

این روانپزشک با اشاره به اینکه اعتیاد یک تجربه غلط است عنوان کرد: در زمینه روی آوردن افراد به اعتیاد دوران کودکی او و الگو پذیری هایش را نیز نباید هیچ گاه فراموش کنیم. وقتی فردی از کسی الگو می گیرد همانطور پیش می رود بدون اینکه متوجه شود در چه باتلاقی افتاده است. مشکل اعتیاد این است که در ابتدا حالت خوبی در فرد ایجاد می کند اما بعدها اثرات مخربش را نمایان می کند.

وی در رادیو گفت و گو خاطرنشان کرد: در تجربه های جهانی آزمون و خطاهای مختلفی در زمینه اعتیاد صورت گرفته است و اکنون پذیرش معتاد به عنوان یک بیمار مطرح است. در جامعه ما نیز چنین الگوهایی را می بینیم. درمانگاه هایی به وجود آمده که در سراسر جامعه نیز مورد پذیرش است یعنی فرد معتاد به جای اینکه مواد طبیعی ناشناخته در اختیارش قرار داده شود زیر نظر پزشک دوره های روان درمانی را می گذراند. بنابراین خوشبختانه الگوی جامعه ما نیز به این سمت پیش می رود، یعنی پذیرش اعتیاد به عنوان یک بیماری، برخورد با معتاد به عنوان بیمار و کمک به معتاد به عنوان یک بیمار.

عکاشه با اشاره به حوزه ژنتیک و اینکه آیا عده ای برای اعتیاد مستعدتر هستند یا خیر، خاطرنشان کرد: ژنتیک نقش موثری را در بسیاری از بیماری ها ایفا می کند. ژنتیک در زمینه اعتیاد نیز یک پدیده شناخته شده است ولی توجیحی برای معتاد شدن انسان ها نیست، لذا ژنتیک انسان را مستعد اعتیاد می کند اما الزام به آن نمی کند.

مرتبط با این خبر

  • ایده "مجنون" از یکی از قسمت های برنامه خندوانه شروع شد

  • همه رفتارها، کنش ها و اتفاقاتی که رخ می دهد شخصیت اولیه کودک را می سازند