صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

کیانوش جهانپور گفت: پر فشاری خون معمولا علائم و درمانی ندارد و تنها باید کنترل شود. پر فشاری خون یک بیماری ارثی است و ایران جزو کشورهای فشار خونی محسوب می شود.

رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در برنامه "روزنه" رادیو گفت و گو اظهار داشت: به جای استفاده از واژه فشار خون به عنوان بیماری، بهتر است از اصطلاح پر فشاری خون استفاده شود چرا که هر انسانی برای اینکه زنده بماند باید فشار خون داشته باشد.

او در گفت و گو با برنامه «روزنه» عنوان کرد: پر فشاری خون یعنی فشار خون از حد طبیعی خود بالاتر باشد، رگ ها تنگ تر باشند و خون در رگ ها به خاطر اسپاسم عروق ریز باعث شود فشار افراد بالا برود. معمولا هم علائمی ندارد تا وقتی که به مرحله خطرناکی برسد.

جهانپور خاطرنشان کرد: فشار خون حتما ارثی است و هیچ گاه درمان نمی شود ولی کنترل می شود لذا فشار خون افراد را با دارو حفظ می کنیم؛ در نتیجه ما یک کشور فشار خونی هستیم یعنی از هر چهار یا پنج نفر در یک خانواده، یک فشار خونی نیز هست.

وی ضمن بیان اینکه کودکان ما 10 کیلو از بچه های پنجاه سال قبل چاق تر هستند، افزود: تغذیه، مصرف نمک، عدم ورزش و چاق شدن فرزندان عوامل مساعد کننده و افزایش دهنده شدت فشار خون است.

جهانپور در رادیو گفت و گو اظهار داشت: ما موردی به عنوان فشار خون عصبی نداریم؛ وقتی شخصی عصبی می شود طبیعی است که فشارش بالا رود و این پاسخ طبیعی بدن به عصبی شدن است. کسی که فشار خونی است درست است که استرس باعث افزایش این فشار می شود ولی آن فرد همیشه فشار خونی باقی می ماند. بیماران از دارو خوردن طولانی خسته می شوند و دارویشان را قطع می کنند و در اینجا خطر پیش می آید.

او تاکید کرد: بیماران فشار خونی همیشه فکر می کنند نمک آن است که با نمکدان می پاشند اما نمک داخل غذا خیلی مهم تر است.

رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: افراد نباید از فشار خون بترسند بلکه باید آن را کنترل کنند به این صورت که نگذارند چاق شوند، هرگز سیگار نکشند، نمک نخورند و سعی کنند نانی که استفاده می کنند نیز کم نمک باشد و در کشور ما نانی که کمترین نمک را در خود دارد نان های ماشینی یا سنگک است.

وی یادآور شد: ما چند نوع فشار خون داریم، خفیف، متوسط و کشنده که در نوع کشنده فرد حالت مگس پران پیدا می کند، تلو تلو می خورد، تنگی نفس می گیرد و خس خس سینه پیدا می کند.
چنین شخصی باید به سرعت در بیمارستان بستری شود اما ما نمی خواهیم بیمار به این نوع از فشار خون برسد لذا باید در حد فشار خون خفیف او را نگه داریم.

جهانپور در «روزنه» بیان کرد: اگر خانواده ای جزو فشار خونی هاست باید همیشه دارو مصرف کند و فشارش را کنترل کند، اگر جزو طایفه فشار خونی نیست و فقط چندبار فشارش بالا بوده می تواند با تغییر سبک زندگی خود و ورزش کردن تا حدودی فشارش را کنترل کند اما اگر فشارش با ورزش و لاغر شدن کنترل نشد صلاح است که دارو مصرف کند.

رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت در پایان و با اشاره به پویش ملی فشار خون گفت: تعداد بسیار کمی از بیمارانی که به ما مراجعه می کنند از این بیماری خود مطلع هستند و به نظر من رسانه ها و صداوسیما باید این پویش ملی را که رایگان نیز هست بارها تکرار کنند. یکی از کارهای خیلی مهم وزارت بهداشت همین موضوع است که فشار خونی ها را پالایش کند.

مرتبط با این خبر

  • راه اندازی سامانه خوداظهاری ثبت فشارخون/15تیر آخرین مهلت مراجعه به پایگاه های سنجش

  • 20 درصد مردم ایران دچار پرفشاری خون هستند

  • طرح وزارت بهداشت برای شناسایی قاتل خاموش در کشور

  • کنترل فشار خون و چربی از فواید روزه در ماه رمضان