روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

مدیرگروه لیزر سازمان غذا و دارو: بیمه برای هزینه بالای درمان با لیزر فکری کند

نجفی در خصوص کاربرد لیزر در جراحی عنوان کرد که لیزرهای جراحی در مرحله تحقیقات به سر می برند و به زودی به مرحله تست های بالینی می رسند. او همچنین به هزینه بالای لیزر اشاره کرد و گفت که هرچه تکنولوژی درمانی نوین تر باشد هزینه اش بیشتر است.

1398/04/04
|
10:28

مهندس مجتبی نجفی، مدیرگروه تصویربرداری، لیزر، اپتیک و التراسوند اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو اظهار داشت: لیزر کاربردهای متفاوتی دارد و اساسا طراحی و ساخت این تکنولوژی نور متمرکز شده است.

او افزود: ما اکنون در مجموعه وزارت بهداشت و اداره کل تجهیزات پزشکی، شرکت های تولید کننده ای داریم که این دستگاه را در داخل کشور تولید می کنند و مجوز آن را گرفته اند.

نجفی اظهار کرد: بر اساس سورت لیزری که کمپانی های سازنده طراحی می کنند، لیزر برای اپلیکیشن های مختلف طبقه بندی می شود و ما انواع و اقسام لیزرها را داریم اما برای جراحی از لیزرهایی دی اکسید کربن استفاده می شود. این لیزرها به خاطر اینکه توسط آب به خوبی جذب می شوند می توان با آن عملیات بُرش را به خوبی انجام داد. این لیزرها طول موج حدود 600 نانو متر دارند.

مدیر گروه لیزر سازمان غذا و دارو عنوان کرد: بر اساس تکنولوژی ای که در حال حاضر در کشور وجود دارد بالاترین سطح تکنولوژی و امکانات آن در کشورمان موجود است. شرکت های تولید کننده ای که ما به آنها مجوز دادیم و الان فعالیت می کنند یک نوع لیزری تحت عنوان لیزرهای بایو تولید می کنند که لیزرهای کم توانی هستند و برای درمان بافت نرم، در دندان پزشکی، زیبایی و فیزیوتراپی استفاده می شود. لیزرهای جراحی نیز اکنون مراحل تحقیقاتی شان در شرکت های دانش بنیان در حال انجام است و امیدواریم به مرحله تست های بالینی برسیم تا کشور ما نیز به زودی به این حوزه اضافه شود.

وی در رادیو گفت و گو درباره تاثیر لیزر روی کاهش هزینه بیماران تصریح کرد: کاهش و افزایش قیمت در حوزه تکنولوژی دو مولفه ای هستند که با هم رابطه مستقیم دارند. قطعا اگر اثربخشی درمانی برای بیمار بیشتر باشد هزینه تمام شده اش افزایش می یابد، چون باعثش یک تکنولوژی نوینی بوده که وارد کشور شده است.

نجفی در پایان تاکید کرد: استفاده از تکنولوژی های روز در درمان هر چقدر پیشرفته تر باشند هزینه را افرایش می دهد و لذا جا دارد شرکت های بیمه در این حوزه فکری کنند تا بتوانند پوشش بیمه ای خود را برای تکنولوژی های به روزتر افزایش دهند تا بیماران نیز از نظر هزینه ها دچار مشکل نشوند.

دسترسی سریع
روزنه