صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

محمدجواد کتابداری ضمن بیان اینکه پیش بینی می شود تا سال 2025 دو سوم از جمعیت جهان در شرایط تنش آبی به سر ببرند درخصوص هیدرولوژی آب عنوان کرد که مدیریت چرخه آب مسئله مهمی است.

محمدجواد کتابداری، دانشیار دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشکده مهندسی دریا گرایش هیدرولیک دریا در برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو در تعریف امنیت آب گفت: امنیت آب عبارت است از دسترسی قابل اطمینان به حجم و کیفیت قابل قبول به آب در حدی که سلامت، دارایی و تولید را برای جانداران تامین کند. در واقع توسعه پایدار بدون آب امکان پذیر نیست.

وی خاطرنشان کرد: حدود 75 درصد از سطح کره زمین را آب فرا گرفته است و در حالت کلی سطح کره زمین با کمبود آب مواجه نیست ولی بنا به گزارش سازمان ملل متحد حدود 96 درصد از آب های موجود شور هستند و قابل مصرف نیستند، سه درصد از آب ها شیرین هستند که در قطب های شمال و جنوب به صورت یخ قرار دارند و در نهایت کل آب شیرین قابل دسترس برای محیط زیست و انسان حدود کمتر از یک درصد است که البته جای نگرانی ندارد و این میزان برای مصرف کافی است.

کتابداری عنوان کرد: مسئله ای که باعث نگرانی شده، این است که مطالعات نشان می دهد میزان افزایش مصرف آب در قرن بیستم دو برابر میزان رشد جمعیت بوده و پیش بینی می شود که میزان بهره برداری از آب تا سال 2025 میلادی 18 تا 25 درصد نیز افزایش پیدا کند.

وی افزود: همچنین پیش بینی می شود که با این روند مصرف تا سال 2025 حدود 800 میلیون نفر در مناطقی زندگی کنند که با کمبود مطلق آب رو به رو هستند و ممکن است که دو سوم از جمعیت جهان تا سال 2025 در شرایط تنش آبی به سر ببرند.

دانشیار دانشگاه صنعتی امیرکبیر درباره هیدرولوژی آب نیز بیان کرد: هیدرولوژی به فرایند پویای گردش آب در کره زمین شامل اتمسفر، سد و زیرزمین اطلاق می شود. این فرایند حالت های مختلف جامد، مایع و بخار را طی می کند. در واقع چرخه آب نقطه آغاز و پایانی ندارد.

وی در رادیو گفت و گو تصریح کرد: آب در بین سه لایه ای که به آنها اشاره شد ضخامتش 16 کیلومتر است که 15 کیلومترش در اتمسفر و یک کیلومترش در داخل لیتوسفر است. این آب ها قبل از رسیدن به سطح زمین ممکن است توسط شاخ و برگ گیاهان گرفته شوند، در سطح زمین جاری شوند و یا در خاک نفوذ کنند و وارد آب ها زیرزمینی شوند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: مسئله مهم، مدیریت چرخه آب است و شامل مواردی می شود که مربوط به برنامه ریزی، گسترش استراتژی، تصمیمات عملی و مرحله ای برای استفاده حداکثری از چرخه آب به منظور دستیابی به اهداف انسانی یا محیط زیستی است. این موضوع یکسری از شاخه های علوم شامل فناوری های مهندسی مثل هواشناسی، مدیریت منابع آب، هیدرولوژی آب شناسی، مهندسی آب و نگهداری آن را در بر می گیرد.

کتابداری در پایان این برنامه رادیویی اشاره کرد: نمونه هایی از مدیریت چرخه آب به ویژه در خصوص دریا، گلخانه های آب دریا هستند. در واقع این گلخانه ها با استفاده از آب دریا و انرژی خورشیدی در مجاورت دریا امکان رویش گیاهان را در زمین های غیرقابل کشت فراهم می کنند.

مرتبط با این خبر

  • تشریح مفهوم استکبار ستیزی برای دانش آموزان

  • مابه تفاوت 15هزار میلیاردی ارز پتروشیمی ها به جیب اقشار آسیب پذیر سرازیر می شود؟

  • یوم الله 13آبان؛ تجلی استکبار ستیزی ملت ایران است

  • شعار مرگ بر آمریکا ادامه خواهد داشت

  • صرفه جویی 30 تا 40 درصدی آب با اصلاح رویه مصرف

  • موضوع آب ایران تبدیل به اَبَر چالش شده است

  • ایران به سمت استفاده از فناوری های نوین برای تعیین میزان برداشت آب رفته است

  • افزایش سطح زیر کشت بر مصرف بی رویه آب دامن زده است

  • نیازمند بازنگری در سند ملی آب هستیم

  • همه جانبه گرایی در الگوی کشت یک موضوع واقعی و ضروری است