روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

رییس مركز و دبیرخانه تهران هوشمند مطرح كرد: تاثیر موارد فرهنگی و اجتماعی در تبدیل یک شهر به شهر هوشمند

علی یقطین در خصوص شهر هوشمند گفت: موارد فرهنگی و اجتماعی بخش مهمی است که در توسعه پایدار و تبدیل یک شهر به شهر هوشمند تاثیرگذاری فراوانی دارد.

1398/06/31
|
10:52

علی یقطین، رییس مرکز و دبیرخانه تهران هوشمند سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران در برنامه «روزنه» رادیو گفت‌وگو بیان کرد: حوزه هوشمندسازی شهرها یک فرایند است یعنی ما نمی‌توانیم یک نقطه شروع و پایانی را برای آن در نظر بگیریم چون این فرایند در حوزه اوتوماسیون کردن، فرایندهای مختلف دیجیتال کردن در حوزه های متفاوت ماموریت‌های شهرداری شروع می‌شده تا اینکه به داشتن شهروند هوشمند ختم شود.

وی افزود: تهران هوشمند نیز برنامه‌ای بود که در مجموعه شهرداری تهران از اواخر سال 96 تصویب شد و از همان زمان شورای راهبردی شکل گرفت که رییس این شورا شهردار تهران است. اعضای آن نیز معاونان شهرداری و مدیران با تجربه خارج از شهرداری هستند.

یقطین اشاره کرد که هوشمندسازی ابعاد مختلفی دارد و توضیح داد: از همه مهمتر این است که در حوزه سیاست‌گذاری و بحث‌های زیرساخت قانون‌گذاری‌مان بتوانیم فضایی را ایجاد کنیم تا در آن بستر ابعاد مختلف بتوانند توسعه پیدا کنند.

او خاطرنشان کرد: شهر هوشمند فقط شهری نیست که با توجه به یکسری نرم‌افزار، سخت‌افزار، سنسور و زیرساخت‌های شبکه‌ای بتواند هوشمند شود قطعا ابعاد مختلفی دارد که بحث‌های فرهنگی و اجتماعی نیز بخش مهمی است که در توسعه پایدار و تبدیل یک شهر به شهر هوشمند تاثیرگذاری فراوانی دارد.

رییس مرکز و دبیرخانه تهران هوشمند در رادیو گفت‌وگو تصریح کرد: ما در کنار بحث‌های مطالعاتی و برنامه‌ریزی، حوزه‌های اجرای پروژه‌های پایلوت را نیز به صورت جدی دنبال کردیم. در اسناد بالادستی که تهیه کردیم تهران عملا شهری زیست‌پذیر با شهروندانی است که بتوانند مشارکت کنند و جایی است برای زندگی سلامت روان و زیرساخت‌های یکپارچه؛ و عملا شهری است که مدیریت شهری آن کارآمد و پویا است.

او ادامه داد: لذا بر این اساس محورهای استراتژیکی در این برنامه تهیه کردیم که حروف کلمه تهران را به توسعه شهری پایدار، هدایت نوآوری شهری، رضایت شهروندان، ارتقای مشارکت و شفافیت و نظام‌های مدیریت کارآمد تبدیل کردیم؛ این موارد ارکان و محورهای استراتژیک برنامه است.

یقطین در پایان گفت: در شهر هوشمند، داده کلیدی‌ترین بحثی است که می‌توانیم بر اساس آن برنامه‌ریزی کنیم و اتفاقات خوبی را برای شهر و شهروندان رقم بزنیم.

دسترسی سریع
روزنه