صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

مصطفی منصورپور با بیان اینکه به ماهواره های سنجش از راه دور، نگهبانان زمین نیز اطلاق می شود، گفت: این ماهواره ها در بالای زمین هستند تا محیط زیست و منابع طبیعی و اقیانوس ها و تمام پدیده های روی زمین را پایش کنند.

برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو با موضوع سنجش از دور با محوریت رصد زمین از فضا به منظور بهبود زندگی بشر و تماس تلفنی با مهندس مصطفی منصورپور مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران به روی آنتن رفت.

مصطفی منصورپور با اشاره به اقدامات سازمان فضایی ایران در حوزه فناوری های فضاپایه عنوان کرد: این سازمان فضایی ایران، طبق وظایفی که در حوزه فناوری های فضاپایه و کاربردهای آن دارد، پایش ماهواره ای زمین را در قالب تولید محصولات ماهواره ای در برنامه خودش دارد.

وی افزود: سابقه این کار به سال های 55 بر می گردد که مرکز اخذ تصاویر ماهواره ای در مرکز ماهدشت در استان البرز راه اندازی شد و از آن موقع در بازه های مختلف تصاویر ماهواره ای را ایران توانست اخذ کند و اکنون تقریبا بیش از 20 سال است که به طور مداوم داریم تصاویر ماهواره ای مختلف را در مرکز ماهدشت اخذ می کنیم و همکاران ما با استفاده از تصاویر ماهواره ای پدیده های مختلف زمین را پایش می کنند و محصولاتش در وب سایت سازمان فضایی ایران در دسترس کاربران قرار می گیرد.

مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران ماهواره های سنجش را از دور را چشمان انسان در آسمان برشمرد و تصریح کرد: ماهواره های سنجشی به دلیل اینکه می توانند در ارتفاع بالاتر محدوه و پهنه های زیادتری از زمین را مشاهده کنند و نما و تصویرش را در اختیار کاربران قرار دهند، توانمندی بیشتری حتی از چشم انسان دارند.

وی افزود: ماهواره های سنجش از راه دور این قابلیت را دارند که پدیده ها یا طول موج هایی را تشخیص دهند که چشم انسان به صورت طبیعی قادر به دیدن آن نیست. بنابراین ما می بینیم که این ماهواره ها، چشمان قدرتمند و تیزبین انسان هستند که دارد از بالا در ارتفاع مثلا حدود 500 کیلومتری، زمین را پایش و مشاهده می کند.

منصورپور با بیان اینکه به ماهواره های سنجش از راه دور، نگهبانان زمین نیز اطلاق می شود اظهار کرد: این ماهواره ها در بالای زمین هستند تا محیط زیست و منابع طبیعی و اقیانوس ها و تمام پدیده های روی زمین را پایش کنند و به نوعی به انسان علائم می دهند که چه اتفاقی دارد می افتد، کجا باید مراقبت کنند و چه کاری را باید انجام دهند.

وی به اقتصاد فضایی نیز اشاره کرد و گفت: اکنون تمرکز دولت ها و سرمایه گذاران به سمت محصولات ماهواره ای هر روز بیشتر می شود. ما همیشه سعی کرده ایم هم در حوزه فناوری و هم در حوزه کاربرد همپای کشورهای پیش رو برویم و اکنون می بینیم که بسیاری از کشورها دارند از فناوری فضایی خصوصا کاربردهای آن برای توسعه اقتصادشان استفاده می کنند.

مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران خاطر نشان شد: اکنون می بینیم بازار محصولات ماهواره ای در مشاهدات زمینی یا همان سنجش از راه دور، هر روز بیشتر می شود و اکنون طبق آمار می توانیم 344 میلیاد دلار را در اقتصاد فضا در حالت کلی پیش بینی کنیم که این دارد به سمت ارقام بالاتری سوق پیدا می کند و هر روز کشورها سرمایه گذاری بیشتری می کنند تا بهره برداری بیشتری ببرند.

مرتبط با این خبر

  • طلاق عاطفی در خانواده و افزایش آسیب های فضای مجازی

  • دانشگاه مجازی پزشکی؛ کیفی سازی آموزش در فضای مجازی

  • مالکیت معنوی، درتکمیل قانون حمایت از حقوق پدیدآوردگان است

  • جرایم سایبری در پی خلاء قانونی و آموزشی فضای مجازی است

  • وزارت ارتباطات به عنوان متولی شبکه ملی اطلاعات، گزارشی ارائه نداده است +صوت

  • 80 درصد استفاده کودکان از فضای مجازی مربوط به گیم است

  • اعتیاد به فضای مجازی معضل اصلی جامعه ماست

  • اقتصاد فضا، موضوع پر اهمیت اما کمتر توجه شده

  • نبود حاکمیت در فضای مجازی، مهمترین چالش در فضای مجازی است

  • حسادت وحسرت؛ ریشه رفتارهای لاکچری نماها در اینستاگرام