صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

مصطفی منصورپور گفت: در حوزه سنجش از دور دولت نقش کاملا حمایتی را از بخش خصوصی دارد و به هیچ عنوان خود را در آن جایگاه قرار نداده بودیم و نمی دهیم.

برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو با موضوع سنجش از دور با محوریت رصد زمین از فضا به منظور بهبود زندگی بشر و تماس تلفنی با مهندس مصطفی منصورپور مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران به روی آنتن رفت.

مصطفی منصورپور با اشاره به فناوری سنجش از دور در ایران گفت: با توجه به اینکه چندین سال است این رشته تحصیلی به عنوان زیرشاخه رشته های منابع طبیعی، رشته های مهندسی و حتی رشته های محیط زیست تدریس می شود، اساتید دانشگاهی بسیار خوبی در این زمینه داریم.

وی ضمن بیان اینکه در این حوزه ما از لحاظ فناوری و دانش عقب نیستیم بلکه در حوزه استفاده از این فناوری عقب هستیم، اظهار کرد: در حوزه طراحی و ساخت ماهواره ما داریم قدم های میانی را طی می کنیم اما دانشی که ما در حوزه بهره برداری داریم، می تواند نیاز ما را پوشش دهد منتها متاسفانه هنوز مدیران و مسئولین و آن افرادی که باید از این فناوری بهره برداری و استفاده کنند به پتانسیل و ظرفیت های این رشته و فناوری واقف نیستند.

مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران خاطر نشان شد: ما سعی می کنیم در سازمان فضایی ایران با برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی ویژه مدیران و با نشست هایی که با بهره برداران بیشتر حوزه دولتی داریم، آن ها را با این ظرفیت ها آشنا کنیم و با نمونه کارهایی که سازمان فضایی ایران دارد انجام می دهد و به عنوان گزارشات حاکمیتی به موسسات و سازمان های مختلف بهره بردار ارسال می شود آشنا کنیم.

وی اضافه کرد: اکنون با سیاست هایی که در چند ساله اخیر خصوصا سازمان فضایی پیش گرفته ما توانسته ایم این ظرفیت ها را به مدیران و مسئولین بیشتر بشناسانیم و بیشتر جلب توجه شود.

منصورپور در عین حال تاکید کرد: در حوزه سنجش از دور، برخلاف بخش های دولتی معدود دیگر، سازمان فضایی به هیچ وجه به عنوان متولی این حوزه در کشور الان پروژه ای که خودش اجرا کند و بخواهد رقیب بخش خصوصی باشد، نداریم و داریم فقط فعالیت هایی را انجام می دهیم که این ظرفیت ها را بشناسانیم.

وی افزود: در عین حال ما در چند سال اخیر استارت آپ های این حوزه را شناسایی کردیم و داریم دوره های توانمند سازی می گذاریم و این ها را شناسایی می کنیم و نقاط قوت شان را به ارگان های بهره بردار معرفی می کنیم.

مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران با تاکید بر اینکه در حوزه سنجش از دور دولت نقش کاملا حمایتی را از بخش خصوصی دارد و به هیچ عنوان خود را در آن جایگاه قرار نداده بودیم و نمی دهیم، گفت: در سازمان فضایی ایران، پروژه نیازسنجی را در ماه های اخیر اجرا کردیم تا بتوانیم نیازهای بازار و بهره برداران را به خوبی شناسایی کنیم و در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم.

منصورپور افزود: دولت در این حوزه بیشتر نقش تسهیل گری و برقراری و آماده سازی زیرساخت ها را ایفا می کند و کاملا ما اجرا را از بخش خصوصی می خواهیم.

مرتبط با این خبر

  • طلاق عاطفی در خانواده و افزایش آسیب های فضای مجازی

  • دانشگاه مجازی پزشکی؛ کیفی سازی آموزش در فضای مجازی

  • مالکیت معنوی، درتکمیل قانون حمایت از حقوق پدیدآوردگان است

  • جرایم سایبری در پی خلاء قانونی و آموزشی فضای مجازی است

  • وزارت ارتباطات به عنوان متولی شبکه ملی اطلاعات، گزارشی ارائه نداده است +صوت

  • 80 درصد استفاده کودکان از فضای مجازی مربوط به گیم است

  • اعتیاد به فضای مجازی معضل اصلی جامعه ماست

  • اقتصاد فضا، موضوع پر اهمیت اما کمتر توجه شده

  • نبود حاکمیت در فضای مجازی، مهمترین چالش در فضای مجازی است

  • حسادت وحسرت؛ ریشه رفتارهای لاکچری نماها در اینستاگرام