روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

دبیر كارگروه محیط زیست ریاست جمهوری: شیوه زندگی انسان می تواند باعث کاهش اکسیژن شود

عباس اسماعیلی ساری ضمن بیان اینکه حفظ تعادل اکسیژن در روی زمین ضروری است معتقد است: سبک و رفتار زندگی افراد می‌تواند در کاهش اکسیژن تاثیر داشته باشد.

1398/09/04
|
11:13

دبیر کارگروه محیط زیست ستاد آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در برنامه «روزنه» رادیو گفت‌وگو در خصوص تعادل اکسیژن در زمین گفت: تعادل اکسیژن در طبیعت ناشی از فعالیت‌های طبیعی کره زمین است، اما آنچه که باعث به هم خوردن این تعادل می‌شود فعالیت‌های انسانی است.

وی معتقد است که افزایش یا کاهش اکسیژن در کره زمین از هر دو جنبه قابل بررسی است. اسماعیلی در این خصوص توضیح داد: افزایش اکسیژن در اتمسفر می‌تواند باعث طغیان و افزایش رشد بعضی از حشرات مثل عنکبوت، سوسک و ... شود، همچنین خطر افزایش آتش‌سوزی‌ها (به ویژه در سطح جنگل‌ها) گسترش پیدا می‌کند، چون مهار آتش را که اکنون نیز در این زمینه مشکل داریم سخت می‌کند.

او خاطرنشان کرد: البته هیچ وقت افزایش بی‌رویه اکسیژن رخ نمی‌دهد و ما همیشه نگران کمبود اکسیژن هستیم. اگرچه این افزایش می‌تواند اثراتی روی مناطقی مثل کوهستان که کوهنوردان با کمبود اکسیژن در آنجا روبه‌رو هستند یا برای پرواز پرندگان داشته باشد و منجر به بهبود نسبی فعالیت آنها شود ولی بیش از همه مشکلات کمبود اکسیژن مطرح است.

دبیر کارگروه محیط زیست ریاست جمهوری عنوان کرد: در هوا 21 درصد اکسیژن وجود دارد. اگر این میزان به 19 تا 15 درصد برسد مشکلات تنفسی و اگر به کمتر از 15 درصد برسد مشکلات تعادلی و اگر به کمتر از 12 درصد برسد مشکلات حرکتی را در پی دارد. رسیدن اکسیژن به کمتر از 10 درصد نیز منجر به عدم حرکت و مرگ می‌شود؛ بنابراین حفظ تعادل اکسیژن در روی زمین ضروری است.

اسماعیلی در رادیو گفت‌وگو و در پاسخ به این پرسش که چگونه تعادل اکسیژن در روی زمین را می‌توان حفظ کرد، گفت: بحثی در محیط زیست به نام رد پای کربن وجود دارد. رد پای کربن در حقیقت میزان co2 تولید شده به ازای هر واحد کالا و خدمات است. هر چقدر در تولید کالا و خدمات از روش‌های مدرن‌تر و تکنولوژی بالاتر استفاده کنیم می‌توانیم ردپای کربن را کاهش دهیم.

او ادامه داد:کاهش رد پای کربن یعنی کاهش تغییرات اقلیمی و اثرات آن؛ بنابراین یکی از مهمترین مسائل شیوه و رفتار زندگی ما در محیط زیست است که هر چه این شیوه به تعادل نزدیک‌تر باشد اثرات منفی کمتری می‌گذارد.

اسماعیلی همچنین خاطرنشان کرد: منابعی که اکسیژن مصرف می‌کنند باید کمتر شوند. وسایل نقلیه روز به روز افزایش پیدا می‌کنند و ما باید از تکنولوژی در جهت کاهش مصرف سوخت استفاده کنیم. لذا می‌توان به سمت اتومبیل‌هایی رفت که انرژی‌های پاک مصرف می‌کنند.

دسترسی سریع
روزنه