صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

دکتر پیمان حسنی ابهریان، عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم شناختی گفت: تغذیه در کنار خواب و ورزش سه قسمت اصلی زندگی مرتبط با عملکرد بهینه مغز را طراحی می‌کنند و شکلات تلخ و ترکیبات نشاسته‌ای در رژیم غذایی مغز موثر هستند.

پزشک و متخصص علوم اعصاب شناختی، در مجله علمی و خبری «روزنه» رادیو گفت‌وگو بیان کرد: خوشبختانه نه تنها مطالعات زیادی انجام شده بلکه مقالات بسیاری نیز وجود دارد که بیان می‌کنند مغز می‌تواند یک تغزیه اختصاصی داشته باشد. کتابی در این زمینه با عنوان تغذیه مغز و تغذیه شناختی با بیش از 10 هزار صفحه چاپ شده است که در آن مشخص شده چه عواملی برای عملکرد مغز مناسب است.

وی خاطرنشان کرد: مغز تنها ارگانی از بدن انسان است که خوراکش فقط گلوکز است. سایر ارگان‌ها به غیر از گلوکز می‌توانند انواع قندهای پیچیده‌تر، ترکیبات نشاسته‌ای و همچنین چربی و سایر منابع انرژی را استفاده کنند.

ابهریان افزود: بنابراین منابعی که بتوانند به صورت آهسته و پیوسته گلوکز را برای ما تامین کنند در تغذیه اهمیت زیادی دارند و اصطلاحا رژیم غذایی مغز را تشکیل می‌دهند. در این زمینه شکلات تلخ و ترکیبات نشاسته‌ای موثر هستند.

عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم شناختی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: قند ساده و قندهای فوری چون بسیار سریع جذب می‌شوند و سریع هم از بین می‌روند شاید در این زمینه خیلی مفید نباشند زیرا نمی‌توانند منبع مداومی برای تغذیه مغز باشند. منبع دیگری که برای فعالیت مغز لازم است اکسیژن است. ما باید بتوانیم با یکسری از فرآیندها اکسیژن کافی و گلوکز را به مغز برسانیم تا بتواند فعالیت‌های خود را انجام دهد.

این متخصص علوم اعصاب شناختی همچنین درباره IQ و EQ توضیح داد: مغز یکسری عملکردهای شناختی دارد که با تغذیه مناسب می‌توانیم آنها را ارتقا دهیم. هوش یعنی انطباق با محیط؛ حال اگر در زمینه هیجانی و ارتباطی باشد EQ و اگر در زمینه‌های محاسباتی و برنامه‌ریزی باشد IQ می‌گویند. برای ارتقای این موارد توانمندی شناختی اهمیت دارد که یک عمده از این توانمندی موضوع تغذیه است. در واقع تغذیه در کنار خواب و ورزش سه قسمت اصلی زندگی مرتبط با عملکرد بهینه مغز را طراحی می‌کنند.

مرتبط با این خبر

  • بیشترین عوارض محصولات تراریخته متوجه اندام های گوارشی است

  • مکمل ها به تنهایی نمی توانند مواد مغذی گیاه خواران را تامین کنند

  • تاثیر فوق العاده رژیم گیاهخواری بر درمان بیماری های مزمن

  • تغذیه سالم از شیوع بیماری های غیرواگیر جلوگیری می کند

  • نوع تغذیه باید بر اساس فعالیت روزمره تعیین شود

  • نابه جایی مصرف موارد حلال در کشور گسترش پیدا کرده است

  • چالش کشور در حوزه تغذیه، الگوی مصرف است

  • وابستگی به واردات، امنیت پایدار غذایی کشور را تحت تاثیر قرار می دهد

  • چگونه تا پایان عمر در وزن ایده آل بمانیم؟

  • روغن پالم به عنوان خطرناک ترین روغن، تنها یک دروغ و شایعه است