روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

استاد پژوهشگاه زلزله: با خاک یکسان شدن تهران به خاطر زلزله، یک تصور غیر واقعی است

دکتر مهدی زارع گفت: یک زلزله 6 ریشتری به اندازه کافی می‌تواند برای تهران مخرب باشد اما تصور اینکه زلزله‌ای با ریشتر بالا می‌تواند تهران را با خاک یکسان کند یک تصور غیر واقعی است و چنین اتفاقی نمی‌افتد.

1398/10/05
|
11:00
|

استاد پژوهشگاه زلزله در مجله علمی و خبری «روزنه» رادیو گفت‌وگو درمورد وقوع زلزله در تهران بیان کرد: در حال حاضر زلزله در تهران رخ می‌دهد اما زلزله‌هایی که در روز در تهران اتفاق می‌افتد معمولا بزرگی کمی دارند.

وی افزود: زلزله‌ها در تهران روزانه اتفاق می‌افتند و ثبت هم می‌شوند. زلزله‌هایی که با بزرگی بیش از 6 ریشتر هستند معمولا زلزله‌هایی هستند که در ناحیه‌ای مثل تهران در بازه‌های زمانی طولانی مثلا هر 100 سال یا 200 سال یکبار اتفاق می‌افتند.

زارع ادامه داد: تهران شهری است که حدود 3 هزار و 200 سال پیش و حدود 7 هزار و 300 سال پیش دو زمین‌لرزه بزرگ را تجربه کرده است. در آن زمان شهر تهران به گستردگی الان نبود ولی زلزله‌ای با ریشتر بالا وجود داشته است. اطلاعات باستان‌شناسی که در محدوده مولوی انجام می‌شود نشان می‌دهد که بازار حضرتی امروزی روی خرابه‌های بازار حضرتی خراب شده‌ای بنا شده که آن خرابه‌ها به دلیل زمین‌لرزه ایجاد شده بودند.

او اظهار داشت: این سابقه طولانی به همراه تعیین سن‌هایی که روی گسل‌ها انجام شده یادآور این است که در داخل شهر تهران کنونی هر سه هزار یا 3 هزار و 500 سال، یک زلزله شدید را می‌توانیم انتظار داشته باشیم ولی اگر تهران و اطراف آن را در نظر بگیریم تقریبا هر 200 سال، یک زمین‌لرزه شدید می‌تواند رخ دهد.

استاد پژوهشگاه زلزله خاطرنشان کرد: تهران یکپارچه و یکنواخت نیست و بافت ثابتی ندارد. در شهر تهران با 7 یا 8 بافت متفاوت مواجه هستیم که بسته به اینکه در کجا قرار دارند، تراکم جمعیت و ساختمان‌های قدیمی و جدید از نظر نحوه پاسخ و اتفاقی که بعد از یک زمین‌لرزه احتمالی می‌تواند در آنها رخ دهد با یکدیگر فرق دارند.

وی تشریح کرد: بنابراین نقاط مختلف تهران از نظر زمین‌لرزه با یکدیگر فرق دارند ولی تنها فاکتور تعیین‌کننده گسل نیست. گسل یکی از پارامترهاست که البته بسیار مهم است؛ پارامترهای دیگری مثل جنس خاک، بافت‌های فرسوده یا ساختمان‌های بسیار بلند، معابر و ... نیز وجود دارند.

زارع در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در مکان‌هایی که بیشترین معابر تنگ و گذرهای سخت شهر وجود دارد، همچنین جاهایی که بافت‌های فرسوده بیشتر هستند و جمعیت بیشتری نیز در آن قسمت متمرکز است انتظار بیشترین آسیب‌ها را در محدوده شهری تهران داریم. این موارد در حد اطلاعات موجود مطالعه شده و می‌توان گفت در شهر تهران بیش از هر شهر دیگری در ایران چنین اطلاعاتی در دسترس و موجود است.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: عرایض من به این معنی نیست که زلزله تهران هیچ چاره‌ای ندارد. مسئله پیچیده‌ای است، ولی کاهش ریسک همیشه با روش علمی جواب می‌دهد؛ یعنی همه در هر جای دنیا می‌توانند شرایط سخت و پیچیده را با روش‌های علمی مدیریت کنند و مرحله به مرحله ریسک را کم کنند. کم کردن ریسک به معنای از بین بردن حادثه نیست ولی می‌توان به تدریج آسیب‌های احتمالی یک زمین‌لرزه را کم کرد. این کار پیچیده و طولانی است و به سرمایه‌گذاری انسانی و مالی نیاز دارد.

زارع یادآور شد: یک زلزله به بزرگی 6 ریشتر می‌تواند برای شهر تهران مخرب باشد ولی یک بخش و پهنه‌ای از گسل شهری را تحت تاثیر خودش قرار می‌دهد و در بخش‌های دیگر شهر آسیب‌های کمتری را می‌توان انتظار داشت یعنی فرض کنید اگر زلزله‌ای در محدوده تهرانسر اتفاق بیفتد در جنوب غربی تهران و غرب تهران آسیب بیشتری انتظار می‌رود ولی در محدوده تهرانپارس، سوهانک و افسریه آسیب‌های کمتری دیده می‌شود و برعکس آن نیز همینطور است.

استاد پژوهشگاه زلزله در پایان گفت: این تصور که یک زلزله بیاید و تمام شهر تهران را با خاک یکسان کند تصوری غیرواقعی است و بیشتر به دردِ فیلم‌های سینمایی و دراماتیک می‌خورد.

دسترسی سریع
روزنه