صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

دکتر علیرضا ابوالفضلی، عضو هیئت علمی دانشگاه ضمن بیان اینکه ویروس آنفولانزا از کرونا خطرناک‌تر است درمورد پیگشیری از ورود کرونا ویروس به بدن راه کارهایی را ارائه کرد.

رییس پژوهشکده و مرکز تحقیقات سبک زندگی، در مجله علمی و خبری «روزنه» رادیو گفت‌وگو بیان کرد: ما یک ویروس خیلی بدتری هم به نام آنفولانزا داریم که شاید به مراتب از ویروس کرونا خطرناک‌تر باشد، همه جهان با آن درگیرند و در طول سال هم خیلی کشته می‌دهد.

وی افزود: وقتی ما یک بدن ایمن داشته باشیم ویروس‌ها نمی‌توانند نقش ایفا کنند و اگر بتوانند خودشان را به بدن برسانند با یکسری از فرآیندها مواجه می‌شوند که بدن با آنها مقابله می‌کند و در دوره کمی ویروس را از بین می‌برد.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: متاسفانه امروزه شاهد این هستیم که سبک زندگی ما بر اساس اِشل‌هایی تعریف شده که هیچ الگو و پایه اولیه علمی ندارد و این فقط درباره جسممان نیست بلکه درباره روح و روانمان نیز مطرح است.

ابوالفضلی تاکید کرد: قبل از هر چیز به مردم می‌گویم که نترسند. استرس ایجاد زحمت و فکر را درگیر می‌کند. استرس و اضطراب بحرانی در بدن ایجاد می‌کند که ایمنی بدن را پایین می‌آورد. دغدغه‌مندی خوب است ولی استرس داشتن خوب نیست.

او در رادیو گفت‌وگو درباره راه‌های پیشگیری برای ایمن بودن بدن درخصوص ویروس‌های مختلف به ویژه کرونا، تشریح کرد: افراد بهداشت فردی خود را رعایت کنند. روزی سه تا پنج مرتبه بنا بر فعالیت یا شغلی که در طول روز دارند نسبت به شستشوی دست‌های خود اقدام کنند. حتما در منزل یک دستگاه بخور سرد وجود داشته باشد و از عصاره آویشن یا اکالیپتوس در آن استفاده شود.

او ادامه داد: اسفند در طول روز سه الی چهار مرتبه دود شود که ویروس و میکروب کش است. توصیه می‌کنیم که از گوشت و شیر شتر خیلی کمتر استفاده شود یا اصلا استفاده نشود؛ دلیلش هم این است که در حال حاضر مراکز دامپروری‌ای که تحت استاندارد و نظارت وزارت بهداشت قرار دارند مراکز شترپروری نیستند. شتر در بیایان به چرا مشغول است و ممکن است آلوده باشد و هیچ‌جا نظارتی روی آنها ندارد.

ابوالفضلی با اشاره به معاشرت ایرانی‌ها خاطرنشان کرد: در فرهنگ ایرانی دست دادن و روبوسی کردن وجود دارد اکنون که در معرض کرونا هستیم از این اعمال اجتناب کنید. یکی از راه‌های انتقال این ویروس تنفس است لذا از ماسک استفاده شود.

رییس پژوهشکده و مرکز تحقیقات سبک زندگی عنوان کرد: بر اساس گفته مقاله‌ای، در اماکن عمومی دستگیره آسانسورها بیشترین ناقل ویروس‌ها هستند. به همین جهت توصیه می‌کنیم با احتیاط از آسانسور عمومی استفاده کنند. حمام کردن در طول روز و حتی روغن مالی بدن با روغن زیتون و بنفشه را نیز در نظر بگیرند چون وقتی منافذ پوست چرب باشد حتی خیلی از ویروس‌های دیگر نیز نمی‌توانند به بدن ورود پیدا کنند.

این استاد دانشگاه ضمن بیان اینکه ایران سومین کشوری است که در فضای مجازی فعالیت دارد، در پایان متذکر شد: در کشور چین از فضای اینترنت خیلی کم استفاده می‌شود لذا آن دو استان و چهار شهری که زیر نظر این دو استان بودند خیلی دیر از این بیماری آگاه شدند به همین جهت تسری پیدا کرد.

مرتبط با این خبر

  • انحصار واردات تجهیزات پزشکی باعث تشدید روند قاچاق می شود

  • بررسی باورهای غلط زنان در حوزه آرایشی و بهداشتی

  • تکمیل پرونده الکترونیک شهروندی تا پایان سال

  • شاخص های آمایش سرزمینی دانشگاه های علوم پزشکی

  • فروش و تبلیغ دارو به صورت آنلاین خلاف قانون است

  • زیرمیزی را در شهرستان‌ها به صفر رساندیم/ طرح تحول سلامت نماد همکاری همه سازمان‌ها بود

  • سیاست گذاری های صنعت بیمه کلان نیاز به اصلاح دارد

  • نگهداری گوشت در سردخانه تا 24 ساعت قبل از مصرف الزامی است

  • تداوم طرح تحول سلامت منوط به اجرای نظام ارجاع است

  • دستاوردهای پزشکی پس از انقلاب؛ افزایش امید به زندگی سالم و با کیفیت و کاهش مرگ زودرس