روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

گفت‌وگو با یك روانپزشك؛ نقش مادران در سلامت روانی فرزندان چگونه است؟

دکتر گودرز عکاشه در خصوص نقش مادر در سلامت روانی فرزندان گفت: اگر مادری پر حوصله و مهربان یک یا دو ساعت با فرزند خود وقت بگذارد خیلی بهتر از آن است که ساعت‌ها کنار فرزند باشد و اصلا حوصله نداشته باشد.

1398/11/28
|
09:27

یک روانپزشک و متخصص مغز و اعصاب در مجله علمی و خبری «روزنه» رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: نقش پدر و مادر هر دو مهم است و مهم‌تر از این مورد رابطه پدر و مادر و تاثیرگذاری آن در فرزند است.

وی همچنین اظهار داشت: نقش مادران نقش بسیار پر اهمیتی است و حمل کردن فرزند به مدت 9 ماه، احساس نزدیکی و زندگی‌ای که وجود دارد و سپس تولد و از روز اول در کنار فرزند بودن نقش مادر را یک نقش ویژه‌ای عنوان می‌کند.

عکاشه گفت: ثابت شده که اگر فرزندی زیر سن دو سال بیشتر از دو ماه از مادر خود به صورت کامل جدا شود باعث می‌شود که کودک دچار افسردگی و اضطراب جدایی شود.

این روانپزشک در رادیو گفت‌وگو تاکید کرد: کیفیت بر کمیت اهمیت بیشتری دارد اگر یک یا دو ساعت یک مادر پر حوصله و مهربان با فرزند خود وقت بگذراند خیلی بهتر از آن است که ساعت‌ها کنار فرزند باشد و اصلا حوصله نداشته باشد. از مادرها خواهش می‌کنم که اگر افسردگی، اضطراب، وسواس و یا هر مشکل دیگری دارند برای درمان خودشان اقدام کنند.

او افزود: مراجعه کننده‌ای دارم که حدود 50 یا 60 سال سن دارد و می‌گوید وقتی به گذشته‌اش برمی‌گردد می‌بیند، با مادری برخورد داشته که هیچ‌وقت حوصله نداشته که به او اهمیت دهد یا به او رسیدگی کند. این مورد جنبه‌ای است که متاسفانه در جامعه ما اهمیت کافی به آن داده نمی‌شود.

دسترسی سریع
روزنه