روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

بررسی نقش پدر در خانواده؛ نقش اساسی پدرها در کنترل اضطراب خانواده/ پدران به فرزندان تفویض اختیار دهند

گودرز عکاشه، روان‌پزشک معتقد است: پدرها نقش اساسی در کنترل اضطراب در خانواده‌ها دارند؛ آنها باید بعضی از تفویض اختیارات را به فرزندان بدهند و از اینکه ممکن است آنها زمین بخورند نترسند.

1398/12/18
|
11:56
|

یک متخصص اعصاب و روان در «روزنه» رادیو گفت‌وگو به مناسبت روز پدر درباره نقش پدر در خانواده گفت: در گذر تاریخ نقش پدر شکل عوض کرده است. در سنوات اخیر از یک خانواده Extender به یک خانواده Nuclear تغییر هویت دادیم. البته این تغییر هویت در کشور ما هنوز به صورت کامل شکل نگرفته است.

وی توضیح داد: خانواده Extender خانواده گسترده‌ای است که همه اعضای خانواده با هم زندگی می‌کنند و در آنجا نقش پدر به عنوان پدرسالار در فرماندهی و سازماندهی قضایا نقش خیلی مهمی است و کمتر نقش نزدیکی به فرزندان در این خانواده قدیمی و گسترده شکل می‌گرفته است. به تدریج خانواده به طرف خانواده Nuclear یا هسته‌ای می‌رود که شامل پدر، مادر و فرزندان می‌شود. طبیعی است که نقش پدر به عنوان یک عامل عاطفی که درگیری مستقیم با تربیت فرزندان دارد نقش پر رنگ‌تری می‌شود.

عکاشه با اشاره به جنبه ضرورت‌ها و واقعیت‌ها در زمینه نقش پدر در خانواده اظهار داشت: ضرورت در این است که همانقدر که مادرها با فرزندان خود کار می‌کنند پدرها نیز باید با فرزندانشان کار کنند و در این تقسیم‌بندی به خصوص از دوران نوجوانی به بعد لازم است که پدرها با فرزندان ذکور و مادرها با فرزندان اناث صحبت کنند.

این روان‌پزشک ادامه داد: پدرها با پسرها بیشتر رابطه برقرار کنند. به خصوص زمانی که فرزند پسر وارد مسائل بلوغ می‌شود و لازم است که توضیحاتی داده شود و در شکل‌گیری شخصیتشان موثر باشد. مادرها هم در این زمینه با فرزندان دخترشان ارتباط برقرار کنند. اگر این نقش نتواند درست اجرا شود فرزندان نمی‌توانند در آینده نقش خودشان را درست ایفا کنند.

او همچنین افزود: در دوران بلوغ پدران و پسران با یکدیگر بیرون بروند و درباره دوران بلوغ و نیازهای این دوره برای آنها توضیح دهند، به سوالاتشان پاسخ دهند و این خلوت دو نفره را همیشه با هم داشته باشند. مادران نیز با دختران اینگونه باشند.

این متخصص اعصاب و روان درباره اینکه آیا نهادهای تربیتی می‌توانند جایگزین نقش پدری و مادری باشند، در رادیو گفت‌وگو بیان کرد: این نقش‌ها مکمل یکدیگر هستند و نقض‌کننده هم نیستند اما هیچکدام نمی‌توانند جای دیگری را بگیرند. هیچ وقت مدرسه نمی‌تواند جای خانواده و خانواده نمی‌تواند جای مدرسه را بگیرد. ما اصطلاحی به نام گروه‌های همسو یا همسالان داریم که فرزندان در نوجوانی وارد این گروه‌ها می‌شوند و در واقع نوجوان درس و مشق و راه‌های آینده‌اش را از این گروه می‌گیرد؛ بنابراین هر کدام از این گروه‌ها و نهادها مکمل یکدیگرند و هر کدام باید نقش خود را به درستی ایفا کنند.

عکاشه همچنین درباره نقش پدر در ایجاد امید بخشی در زمانی که خانواده احساس بحران می‌کند همانند این روزها که جامعه درگیر بیماری کروناست، عنوان کرد: فراموش نکنیم که هیچ بحرانی پایدار نیست. بحران‌های قدیمی‌تری داشتیم که گذشتند و جامعه توانسته از میان آنها سربلند بیرون بیاید. واقعیت بیماری کرونا را باید به همان اندازه‌ای که وجود دارد بیان کرد ولی نباید آن را تشدید کرد و اضطراب به وجود آورد. متاسفانه فضای مجازی گاهی اوقات در این مورد مصدوم‌کننده است. یعنی مسائلی را بیان می‌کند که با واقعیت همخوان نیست.

او افزود: پدرها به عنوان پشتوانه و ستون یک خانواده همیشه حتی در زمان کنونی نیز حرف و نگاهشان برای خانواده حجت است. پدرها نقش اساسی در کنترل اضطراب در خانواده‌ها دارند.

این روانپرشک در پایان و در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه فرایند آموزشِ پذیرش نقش پدری در آینده چگونه باید شکل بگیرد، اظهار داشت: این نقش باید به تدریج از پدر به فرزند منتقل شود و در زمانی که امکان دارد با کنترل‌های دقیق اتفاق بیفتد. اگر ما فرزندانمان را به رسمیت نشناسیم وارد یک چرخه‌ای از آزمون و خطا در زندگی می‌شوند که کسی نیست آنها را راهنمایی و اصلاح کند. در زمانی که پدرها حضور عینی و ذهنی و توانایی دارند اجازه دهند که بعضی از تفویض اختیارات به فرزندان داده شود و از اینکه ممکن است آنها زمین بخورند نترسند.

دسترسی سریع
روزنه