روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

روانشناس سلامت: استرس بیش از حد همانند ویروس عمل می‌کند

لیلا عزیزی، در خصوص استرس ناشی از بیماری کرونا بیان کرد که استرس بیش از حد می‌تواند برای بدن همانند ویروس عمل کند لذا در درجه اول خودمان را بیش از حد در معرض اخبار قرار ندهیم.

1398/12/19
|
12:15
|

یک روانشناس سلامت در «روزنه» رادیو گفت‌وگو درباره اینکه بحث روانی کرونا چقدر ضربه زننده است، گفت: متاسفانه این بیماری به لحاظ روانشناختی افراد را خیلی درگیر کرده است و افرادی که توانایی مقابله با استرس را در شرایط استرس‌زا ندارند با توجه به همه‌گیر شدن این ویروس واکنش‌های بسیار شدیدی نشان می‌دهند و خیلی‌ها به سمت خود بیمارانگاری رفتند، خیلی‌ها هم مواجهه بیمارگونه‌ای نسبت به این ویروس نشان می‌دهند.

وی یادآور شد: مراجعین من در این روزها و در زمینه استرس مربوط به این بیماری، خیلی افزایش پیدا کرده و متاسفانه نگرانی راجع به این ویروس را دوبرابر و حتی چند برابر کرده است.

این روانشناس معتقد است: در مواجهه با مشکلات، حدی از استرس لازم است و به آن استرس بهینه می‌گوییم. اگر ما استرس بهینه نداشته باشیم بیخیالی پیشه می‌کنیم و ممکن است که کارهای لازمی را که باید انجام دهیم، انجام ندهیم و اگر استرس از حد بهینه فراتر رود در این صورت به سیستم ایمنی بدن خود ضربه جدی می‌زنیم.

عزیزی در رادیو گفت‌وگو تشریح کرد: استرس هورمون کورتیزول را که برای مواقع ضروری لازم داریم در بدن افزایش می‌دهد و لحظه به لحظه بدن را فرسوده‌تر می‌کند. وقتی بدن فرسوده شود، مقاومت در برابر بیماری پایین می‌آید. به همین دلیل استرس بیش از حد می‌تواند برای بدن همانند ویروس عمل کند.

او در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توانیم بر استرس غلبه کنیم، گفت: در درجه اول خودمان را بیش از حد در معرض اخبار قرار ندهیم. البته اینکه فرد فقط به سراغ اخبار نرود کافی نیست وقتی به سراغ اخبار نمی‌رود و اضطراب می‌گیرد باید بداند با اضطراب خود چه کند و این موضوع است که مهم است. ما تکنیک‌های آرام‌بخش به این افراد می‌دهیم، تکنیک‌های تنفسی و تنظیم اضطراب را به آنها یاد می‌دهیم و حتی پیشنهاد می‌شود که ورزش‌های یوگا را در این دوره جدی‌تر بگیرند تا تسلطشان بر ذهنشان بیشتر شود. همچنین افراد یک فضای شاد را در منزل ایجاد کنند.

عزیزی درباره رفتار وسواس‌گونه‌ای که در پی بیماری کرونا ایجاد شده خاطرنشان کرد: هر چیزی حد بهینه‌اش مورد تایید ماست یعنی اگر هر چیزی جنبه افراط و تفریط پیدا کند قطعا برای بدن و روان مضر است. اگر مراقبت‌های بهداشتی هم به شکل وسواس‌گونه اتفاق بیفتد نتیجه عکس می‌دهد.

این روانشناس در پایان عنوان کرد: اگر دقت کنیم می‌بینیم بعضی از افرادی که مراقبت‌های بیش از حدی از خودشان دارند عمدتا گرفتاری آنها به بیماری خیلی بیشتر از افرادی است که شکل معمول دارند چون این فقط یک مسئله فیزیکال نیست بلکه یک مسئله روانشناختی است و پشت آن مراقبت زیاد ترس وجود دارد که مرموز، آرام و نرم کار خودش را انجام می‌دهد و آنتی‌بادی‌های بدن را ضعیف می‌کند. لذا باید این قضیه را مدیریت کنیم. اگر افرادی از قبل سابقه وسواس و خودبیمارانگاری را داشته باشند در این زمان مدیریت برایشان دشوار می‌شود.

دسترسی سریع
روزنه