روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

مسئول درمان مركز بهداشت جنوب تهران: ساخت دارو برای کرونا زمان‌بر است/ ماسک در داروخانه‌ها توزیع نشده

شیوا خوشنویس عنوان کرد که ساخت دارو برای کرونا زمان‌بر است اما در حال حاضر آنچه که مهم است درمان بیماران تشخیص داده شده است.

1398/12/20
|
10:29

مسئول درمان مرکز بهداشت جنوب تهران وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران در مجله علمی و خبری «روزنه» در پاسخ به این پرسش که چرا هنوز برای کرونا دارویی تولید نشده است، در رادیو گفت‌وگو گفت: برای ساخت دارو به زمان نیاز است. ولی خوشبختانه با استفاده از داروهای موجود که برای بیماری‌های دیگر آنتی‌ویروس هستند، پزشکان درمان بیماری‌ها را انجام می‌دهند.

وی اظهار داشت: متاسفانه کمبودهایی در بازار ایجاد شده که البته جهانی است و در همه کشورها با توجه به پیک مصرف مواد ضدعفونی‌کننده، ماسک و ... همه دچار کمبود شدیم. در حال حاضر مسئله ما دارو یا واکسن نیست بلکه این است که بیماری که تشخیص داده می‌شود تحت درمان قرار می‌گیرد. هر چند که شرکت‌های داروسازی ایران و سایر کشورهای دنیا به دنبال ساخت واکسن هستند اما همانطور که گفتم زمان‌بر است.

خوشنویس ادامه داد: در زمان فعلی مهمترین کار پیشگیری است که آموزش‌هایش هم از طریق رسانه‌ها داده می‌شود. همانطور که سازمان بهداشت جهانی گفته همه افراد نیاز به ماسک ندارند. فقط افراد بیمار و همراه بیمار نیاز دارند که از ماسک استفاده کنند. استفاده از دستکش هم توصیه می‌شود ولی شستن دست بهتر است.

این داروساز همچنین درباره توزیع ماسک در داروخانه‌ها، خاطرنشان کرد: هنوز ماسکی در داروخانه‌ها توزیع نشده است در حالی که از رسانه‌های عمومی اعلام شده که توزیع شده است. خواهش می‌کنم رسانه‌های عمومی مثل رادیو و تلویزیون اجازه دهند که توزیع شود سپس اعلام کنند تا برای مردم استرسی ایجاد نشود. همکاران داروساز ما مرتبا با شرکت‌ها تماس می‌گیرند ولی متاسفانه به صورت قطره‌ای شاید مواد ضدعفونی‌کننده دارد توزیع می‌شود ولی هنوز ماسکی در داروخانه‌ها توزیع نشده است.

او در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه با فردی که کرونا دارد چطور باید برخورد کرد، اظهار داشت: طبق آخرین دستورالعملی که قرارگاه وزارت بهداشت ارسال کرده است هر فردی اگر تب یا سرماخوردگی دارد حتما علائم تنگی‌نفس خود را چک کند اگر علائمش را دارد فوری به پزشک مراجعه کند چون اگر علامت تنگی‌نفس دارد باید سریع تشخیص داده شود.

خوشنویس در رادیو گفت‌وگو افزود: برای قطعی شدن تشخیص کرونا مراحل زیادی وجود دارد. بعد از قطعی شدن معمولا اگر حال فرد بد باشد بستری می‌شود ولی اگر در مرحله‌ای باشد که سرپایی مراجعه کرده باشد قرنطینه خانگی می‌شود. چنین فردی نباید در تماس فرد دیگری قرار گیرد و در واقع باید خودمراقبتی کند اما دچار استرس نشود.

مسئول درمان مرکز بهداشت جنوب تهران یادآور شد: متاسفانه مشکلی که در حال حاضر داریم این است که خیلی از افراد تصور می‌کنند هر چیزی را که می‌شنوند می‌توانند به عنوان پیشگیری استفاده کنند.

وی در پایان همچنین درمورد اینکه آیا امیدی به بهبودی افراد مبتلا و بازگشت آنها به سلامتی وجود دارد، تصریح کرد: مطمئنا امیدی هست. نسبت افراد مبتلا نسبت به کسانی که فوت شدند نشان می‌دهد خیلی‌ها بهبودی داشتند. همانطور که گفتم اگر فردی سریع به پزشک مراجعه کند مطمئنا بهبودی خواهد داشت.

دسترسی سریع
روزنه