صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

غلامرضا رمضانی عنوان کرد: دیستروفی‌های عضلانی ارثی هستند و سیر پیش‌رونده دارند که برخی از آنها در سن کودکی و برخی در بزرگسالی خود را نشان می‌دهند.

فوق‌تخصص بیماری‌های نوروموسکولار در مجله علمی و خبری «روزنه» درباره ارثی بودن بیماری‌های عضلانی، در رادیو گفت‌وگو بیان کرد: بیماری‌های نوروموسکولار طبقه‌بندی‌های مختلفی دارد و طیف وسیعی از بیماری‌ها را شامل می‌شود. این بیماری‌ها هم می‌توانند اکتسابی و هم ارثی باشند.

وی تشریح کرد: مثلا حوادثی که برای شخصی رخ می‌دهد یا یک عفونت ویروسی می‌تواند در عصب‌های محیطی فرد مشکل ایجاد کند که در چنین حالت‌هایی این بیماری اکتسابی است ولی بعضی از بیماری‌ها نیز هستند که جنبه ژنتیکی دارند و از طریق انتقال وراثتی، فرزندان مبتلا می‌شوند.

رمضانی افزود: در اغلب این بیماری‌ها حداقل باید دو ژن، یکی از پدر و یکی از مادر منتقل شود ولی مواردی هم هست که ژن بیماری غالب است و یک ژن ممکن است بیماری را انتقال دهد و یا وابسته به جنس باشد که گروه خاصی یعنی پسرها را درگیر کند.

این فوق‌تخصص بیماری‌های نوروموسکولار درمورد دیستروفی‌های عضلانی نیز عنوان کرد: این بیماری تنوع دارد و مجموعه‌ای از بیماری‌های عضلانی است که جنبه ارثی دارد و اکتسابی نیست. سیر پیش رونده دارد، بعضی از آنها در سن کودکی و بعضی دیگر در سنین بالاتر خود را نشان می‌دهند.

وی در رادیو گفت‌وگو در پاسخ به این پرسش که آیا راهی برای پیشگیری از رشد دیستروفی‌های عضلانی وجود دارد یا خیر، گفت: در مورد فرد مبتلا یکسری اصول کلی وجود دارد که سیر بیماری را کند می‌کند و از عوارض و عواقبی که در سیر بیماری وجود مثل دفرمه شدن اندام‌ها و ستون فقرات پیشگیری می‌کند، همچنین حالت ضعف عضلانی را به تاخیر می‌اندازد و از عفونت‌های تنفسی در افراد نیز پیشگیری می‌کند.

رمضانی خاطرنشان کرد: برای بعضی از انواع بیماری‌های عضلانی درمان‌های جدیدی از جمله ژن درمانی‌ها ارائه می‌شود که در چند سال آینده با درمان‌های جدید برای بیماری‌هایی که در حال حاضر درمان قطعی ندارند روبه‌رو خواهیم شد.

این فوق‌تخصص بیماری‌های نوروموسکولار یادآور شد: عدم استفاده از عضلات مفاصل مشکلاتی را به وجود می‌آورد. اگر فردی قبل از سن 30 سالگی ورزش یا فعالیت کرده باشد روی بدنش بافت عضلانی ساخته می‌شود. بعد از آن هر چند سال که بگذرد چربی در اثر عدم استفاده از عضلات جایگزین توده عضلانی ما می‌شود و هر چه زمین‌گیر بودن و غیرفعال بودن فرد بیشتر باشد بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد. به طوری که دیده شده کیفیت زندگی فردی که ورزش کرده با فردی که ورزش نکرده متفاوت است.

مرتبط با این خبر

  • استرس و بیماری؛ تنها عایدی کنکور برای داوطلبان

  • موج افزایشی کرونا در دو هفته آینده/ هیچ شهری قرنطینه نخواهد شد

  • کنترل بیماری های مزمن غیرواگیر باعث افزایش جمعیت سالمندی می شود

  • استرس یکی از فاکتورهای اصلی مبتلا شدن به بیماری ام.اس است

  • حدود هزار پاتوژن داریم که بین دام و انسان بیماری ایجاد می کند

  • بیماری های ناشی از مواد مخدر را بشناسید

  • مخمرها مقاومت بدن را نسبت به بیماری ها افزایش می دهند

  • 292 نوع از بیماری های صعب العلاج را شناسایی کرده ایم

  • طلاق ناشی از بیماری، پاک کردن صورت مسئله است

  • عوامل و راههای پیشگیری از بیماری سرطان