روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

موسس بنیاد ملی سبك زندگی سالم: سبک زندگی‌مان از دست رفته است/ تغییر را از خودمان شروع کنیم

پروفسور علی کرمی، استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله معتقد است: زندگی ما تغییر کرده است. ما ایرانی‌ها سبک زندگی سالم را داشتیم ولی اکنون داریم آن را از دست می‌دهیم. ما باید تغییر را از خودمان شروع کنیم.

1398/12/27
|
10:48
|

موسس بنیاد ملی سبک زندگی سالم در «روزنه» رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: زندگی ما تغییر کرده است. اگر با 50 یا 100 سال قبل آن را مقایسه کنیم می‌بینیم که زندگی مردم در دنیا دچار تحول شده است.

وی بیان کرد: نمودهای تحولات صنعتی وارد زندگی می‌شود و بر سبک زندگی ما تاثیر می‌گذارد. طبیعی است که پیشرفت کنیم و از این پیشرفت‌های علمی و صنعتی بهره‌برداری کنیم اما چیزی که دنیا اکنون شاهد آن است این است که انتظاری که از توسعه علمی و پیشرفت داشتیم این بود که سلامت و آرامش در جامعه توسعه پیدا کند.

کرمی افزود: همه اهداف زندگی ما این است که زندگی آرام، سالم و همچنین سعادتمند داشته باشیم. آیا بشر به این هدف دسترسی پیدا کرده است، در حال حاضر آسایش ما خیلی افزایش پیدا کرده ولی آیا آرامشمان هم افزایش پیدا کرده است، درست است که بیماری‌های عفونی کاهش یافته ولی آیا بیماری‌های دیگری به بیماری‌های ما اضافه نشده است، اکنون قاتل شماره یک بشر سکته‌های قلی و بیماری‌های قلبی و عروقی است. چاقی اکنون معضل بسیاری از کشورهای پیشرفته شده است.

او ادامه داد: تغذیه دچار تغییر شده و رفتارهایمان عوض شده است. همه چیز ماشینی و الکترونیکی شده، رفت و آمدها کم شده و عجیب است که می‌ببینیم بانک‌ها تبلیغ می‌کنند لازم نیست از خانه به بانک بروید در خانه تراکنش‌ها را انجام دهید. من معتقدم همان صد متر راه رفتن هم تاثیر دارد.

این استاد دانشگاه متذکر شد: البته در مورد این دوران که یک بحران پیش آمده استثنایی است و ما در مورد این دوران خاص صحبت نمی‌کنیم. من مطمئن هستم که این بحران تا دو سه ماه آینده از ایران خواهد رفت.

کرمی در رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: زندگی مسیر خودش را ادامه می‌دهد و هیچگاه متوقف نمی‌شود. ما ایرانی‌ها افراد تنبلی نیستیم، فرهنگمان مملو از تلاش، پیشرفت، خلاقیت و نوآوری است. اپیدمی کرونا زندگی ما را متوقف نمی‌کند. اگر با خانواده در خانه هم بمانیم برنامه‌ریزی می‌کنیم.

موسس بنیاد ملی سبک زندگی سالم اظهار داشت: بسیاری از اعضای بنیاد ما از خارج کشور هستند چون در کشورهای غربی سبک زندگی به طور کامل مختل شده است. واژه سبک زندگی را اگر در اینترنت جست‌وجو کنیم میلیاردها گزینه می‌آید چون همه به دنبال یک سبک زندگی سالم می‌گردند. عجیب است که ما این سبک زندگی را داشتیم اما داریم از دستش می‌دهیم.

این متخصص بایوتکنولوژی پزشکی ادامه داد: ما باید تغییر را از خودمان شروع کنیم. همه منتظرند مدیران کشور تغییری در کشور ایجاد کنند ولی آیه قرآن می‌گوید که اگر خودت را اصلاح نکنی جامعه اصلاح نخواهد شد. ما نباید بنشینیم تا دیگران جامعه‌مان را اصلاح کنند.

کرمی همچنین در پایان تاکید کرد: سبک زندگی سالم را به فرزندانمان آموزش دهیم. اجازه ندهیم نسل آینده به یک نسل کاملا غرب‌زده و غرق در فضای مجازی تبدیل شود. فضای مجازی را در خانه کنترل کنیم چون واقعا دارد زندگی ما را آشفته می‌کند.

دسترسی سریع
روزنه