صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

مسعود عتیقی بیان کرد که قبل از هخامنشیان به علت آغاز سال زراعی در پاییز، ابتدای این فصل سال جدید بوده است.

مسعود عتیقی رییس انجمن نجوم آماتوری ایران در مجله علمی و خبری «روزنه» رادیو گفت‌وگو در خصوص بررسی تغییرات نجومی در سال نو عنوان کرد: زمین در فضا به دور خورشید می‌چرخد اما ظاهرا ما می‌بینیم که خورشید در کره آسمان جابه‌جا می‌شود. جابه‌جایی زمین در فضا یک مداری را به نام دایره‌البروج یا مسیر حرکت ظاهری خورشید روی آسمان ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر زمین کمربندی به نام استوای زمین دارد و استوای زمین را نیز اگر تا بی‌نهایت ادامه دهیم و در کره آسمان دایره بزرگی را رسم کنیم یک دایره به نام استوای آسمانی و یک دایره به نام دایره‌البروج ایجاد می‌شود. این دو دایره با یکدیگر زاویه 23.5 درجه دارند و چون این دو دایره متقاطع هستند در دو نقطه با یکدیگر تقاطع دارند، به این نقاط تقاطع اعتدالین یا نقاط اعتدال می‌گویند که یکی اعتدال بهاری و دیگری اعتدال پاییزی است.

عتیقی اظهار داشت: وقتی مرکز خورشید در حرکت ظاهری خود به نقطه اعتدال بهاری می‌رسد می‌گوییم که بهار آغاز شده است.

رییس انجمن نجوم آماتوری ایران در تعریف سال نیز بیان کرد: از دو بار منطبق شدن مرکز خورشید بر نقطه اعتدال بهاری یک سال اعتدالی پیش می‌آید و منظور از سال اعتدالی همان سالی است که در تقویم‌ها به آن اشاره شده است.

او در رادیو گفت‌وگو یادآور شد: ایرانیان باستان به هر مناسبتی جشن می‌گرفتند و مناسبت‌های مختلفی داشتند از جمله اینکه اگر نام روز و نام ماه با یکدیگر منطبق می‌شد یا جشن‌های مناسبتی مثل یلدا، آغاز تابستان و ...؛ تا قبل از هخامنشیان با توجه به اینکه شاید شغل بیشتر مردم کشاورزی بوده و در پایان فصل تابستان درو انجام می‌شده و در پاییز قرار بوده کشت جدید و سال جدید زراعی آغاز شود درآمدهای حاصل باید هزینه می‌شده و برنامه‌ریزی‌های مالی خودشان را به نوعی در انتهای تابستان و ابتدای پاییز می‌بستند به همین جهت پاییز، ملاک آغاز سال جدید بوده است.

رییس انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: اما از عصر هخامنشیان به این سمت این تغییر انجام شد که نوروز به اول فروردین و زمانی که طبیعت یک بار دیگر احیا می‌شود بیاید.

عتیقی خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه آغاز سال جدید در گذشته در ابتدای پاییز بوده و اکنون ابتدای بهار است ولی در سراسر کره زمین در لحظه آغاز سال ایرانی چه در گذشته و چه در امروز، شبانه روز با هم برابر است. نقطه اعتدالی به معنای اعتدال نیز همین است.

وی تشریح کرد: طول شب و روز با هم در اول مهر و در اول فروردین در سراسر کره زمین هم در نیمکره شمالی و هم در نیمکره جنوبی برابر است علی‌رغم اینکه فصول عکس یکدیگر هستند.

رییس انجمن نجوم آماتوری ایران درباره چگونگی پیش‌بینی تقویم شمسی از هزاران سال پیش نیز توضیح داد: در حقیقت این اتفاق نشانگر آگاهی ایرانیان از گذشته‌های دور و تسلطشان بر دانش ریاضی بوده است. چند هزار سال قبل که ایرانی‌ها ساعت در اختیار نداشتند تفاوت کسر دقیقه در یلدا را با دیگر بخش‌های سال متوجه بودند و آنها را به محاسبه در می‌آوردند.

عتیقی گفت: چینی‌ها مدعی دانش اخترشناسی بودند، سه هزار سال قبل امپراطور چینی‌ها دستور می‌دهد که دو چینی را گردن بزنند به خاطر اینکه خورشیدگرفتگی را با چند روز اختلاف اشتباه پیش‌بینی کرده بودند ولی متوجه شدیم خطای ایرانی‌ها چند دقیقه بوده است. به همین خاطر این نشان از دقت تقویم خورشیدی دارد.

مرتبط با این خبر

  • ذراتی که از خورشید به فضا می ریزند بر زمین اثرگذارند

  • نجوم نقش بسیار مهمی در توسعه صنعتی ، اقتصادی و فنی دارد

  • اعلام نتایج کنکور؛ پیامدها و دیدگاه ها

  • نجوم آماتوری در ایران یکی از پیشرفته ترین ها در سطح جهان است

  • پرداخت پاداش های نجومی با چراغ سبز قانون!

  • برای جلوگیری از پرداخت های نجومی باید از اقتصاد دولتی فاصله گرفت +صوت

  • خورشید گرفتگی پنجم دی، حلقوی و در سراسر ایران قابل رؤیت است

  • تحصیلات نجوم باید در حوزه تحصیلات تکمیلی قرار گیرد

  • وعده های پوچ و حق الوکاله های نجومی

  • دولت در انتشار اطلاعات حقوق بگیران نجومی کوتاهی کرده است