صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

شروین احمدی معتقد است که نفت همانند شمشیر دو لبه خیر و شر را در کنار یکدیگر با خود دارد.

رییس پژوهشکده پتروشیمی پژوهشگاه پتروشیمی ایران در مجله علمی و خبری «روزنه» در رادیو گفت‌وگو و در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است بعد از اینکه نفت کمتر شد مجددا آن را داشته باشیم، گفت: تا این لحظه نمی‌گویم نمی‌شود آن را داشته باشیم. مطمئنا تکنولوژی‌هایی وجود دارد که ما بتوانیم به این ماده خام دست پیدا کنیم اما مشکل این است که با چه هزینه‌ای می‌توان این کار را کرد و آیا سهل و آسان می‌توان به چنین ماده‌ای که تا حدودی برای کشورمان حیاتی بوده، هست و خواهد بود برسیم.

وی افزود: این ماده مثل شمشیر دو لبه است و خیر و شر را در کنار هم دارد. در هر صورت بسیار مهم است و هم می‌تواند نفرین نفت پشت سر ما باشد و هم سعادتمندی را به دنبال خود داشته باشد.

احمدی درباره چگونگی به وجود آمدن نفت نیز تشریح کرد: کره زمین از لحاظ زمین شناختی اعصار گوناگونی داشته است. دریاهای بزرگی قبل از اینکه قاره‌ها به این شکل در بیایند در این منطقه وجود داشتند. رسوبات موجوداتی که در آن زمان بودند در اثر جابه‌جایی قاره‌ها یا فرآیندهای زمین شناختی بین لایه‌ها محبوس شدند و در اثر فشار و حرارت به ماده‌ای تبدیل شدند و میادین وسیعی را تشکیل دادند که از این ماده یا به صورت گاز و یا به صورت نفت پر شده‌اند. این ماده می‌تواند در هر جایی آنالیز و مشخصات خاص خودش را داشته باشد.

او در رادیو گفت‌وگو توضیح داد: مثلا نفتی که در ایران وجود دارد آنالیز خاص خودش را دارد و با نفتی که در لیبی وجود دارد کاملا متفاوت است. حتی در ایران نیز نفت مناطق مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. بنابراین ما به موجوداتی که از بین رفتند وابسته بودیم.

رییس پژوهشکده پتروشیمی پژوهشگاه پتروشیمی ایران در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چگونه می‌توانیم قدردان این نعمت ‌الهی باشیم، گفت: با بهینه و درست مصرف کردن نفت می‌توانیم قدردان این نعمت باشیم. این منابع اینجا نیستند که ما از آنها استفاده کنیم و آنها را تمام کنیم بلکه فرزندان ما و فرزندانِ فرزندان ما نیز در این منابع سهیم هستند. بنابراین اگر نفت را استخراج می‌کنیم و به ثروت تبدیل می‌کنیم باید ثروتی باشد که ماندگار باشد و اعصار آینده بتوانند از زیرساخت‌هایی که ما ایجاد کردیم استفاده کنند.

مرتبط با این خبر

  • تا استخراج نهایی گزارش و بازرسی کشتی نمی توان صراحتا اظهار نظر کرد +صوت

  • تعهدات ارزی موجود باری بر دوش صادرکنندگان است

  • افزایش قیمت بنزین هیچ تاثیری بر اصلاح الگوی مصرف ندارد