روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

معاون برنامه‌ریزی ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری كرونا در تهران: ماسک ابتلا به کرونا را به صفر می رساند

علی ماهر خاطرنشان کرد: در تهران همچنان روند مراجعه و ابتلای ما صعودی است ولی میزان بستری و مرگ با شیب بسیار کمی رو به کاهش است.

1399/02/15
|
09:33

معاون برنامه‌ریزی ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران در رادیو گفت‌وگو و برنامه «روزنه» در توضیح فاصله‌گذاری هوشمند گفت: فاصله‌گذاری اجتماعی یکی از اصولی است که در هنگام شیوع بیماری‌های واگیر باید رعایت کنیم تا از انتقال فرد به فردِ یک بیماری جلوگیری شود.
وی افزود: ستاد ملی کرونا واژه هوشمند را به این کلمه اضافه کرده به این شکل که ما از میزان ارتباط افراد با هم استفاده کنیم و هر جا که ارتباط کمتری وجود دارد آنها را در اولویت بازگشایی قرار دهیم و مکان‌هایی که در آن ارتباطات زیادی وجود دارد را در مراحل بعدی بگذاریم.

ماهر ادامه داد: اکنون فضاهایی که دارای کمترین میزان تعامل افراد است در مرحله اول بازگشایی قرار دارند و مکان‌هایی مثل تالارها، مدارس، دانشگاه‌ها و هیئت‌های مذهبی هنوز بازگشایی نشدند.

او در خصوص اینکه در مکان‌هایی مثل مترو که فاصله‌ها کمتر است چگونه می‌توان این طرح را اجرا کرد توضیح داد: در مورد مترو و وسایل حمل‌ونقل عمومی که امکانات متناسبی با میزان مراجعه افراد ندارند این مشکل وجود دارد. ستاد ملی کرونا بعد از یک بررسی تمهیدات جدیدی مثل اجباری شدن استفاده از ماسک در وسایل نقلیه عمومی را خواهد گذاشت که باعث می‌شود میزان انتقال را به صفر نزدیک کند.

وی تاکید کرد: اگر همه افراد ماسک داشته باشند تقریبا احتمال ابتلا و انتقال را نخواهیم داشت.

معاون برنامه‌ریزی ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران در رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: یکی از بحث‌های فاصله‌گذاری هوشمند کاهش انتقال است و در مواردی مثل وسایل حمل‌ونقل عمومی که مجبوریم از آنها استفاده کنیم، برای اینکه بتوانیم راه‌های انتقال را کم کنیم باید از راه‌های دیگری به جز فاصله فیزیکی مثل پوشش‌های محافظتی استفاده کنیم.

طبق آمار اعلام شده، تعداد مبتلایان به کرونا سیر نزولی و تعداد بهبود یافتگان سیر صعودی دارد. ماهر در این راستا و در پاسخ به اینکه آیا با وجود اعلام چنین آمارهایی همچنان باید فاصله‌گذاری هوشمند رعایت شود یا خیر، تصریح کرد: این آمار ملی است در حالی که در تهران اصلا وضعیت اینگونه نیست. در تهران همچنان روند مراجعه و ابتلا صعودی است.

معاون برنامه‌ریزی ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران بیان کرد: آنچه که با شیب کمتری سیر نزولی دارد میزان بستری‌ها در بخش‌های عادی و ویژه است که می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد.

وی تشریح کرد: یکی از دلایل اصلی آن رعایت بیشتر مردم است و یکی دیگر از دلایل هم می‌تواند تضعیف ویروس باشد؛ چون افرادی که شدیدترین حالت بیماری را داشتند در حال حاضر بستری هستند و ارتباطی با کسی ندارند و کسانی هم که این بیماری را در حالت ضعیف گرفتند و در سطح جامعه در حال رفت‌وآمد هستند. ویروس تضعیف شده را به یکدیگر منتقل می‌کنند به همین جهت میزان مراجعه ما در 10 روز گذشته افزایش یافته ولی میزان بستری و مرگ با شیب بسیار کمی رو به کاهش است.

ماهر در پایان در «روزنه» گفت: اگر به فاصله‌گذاری هوشمند بیشتر دقت و آن را رعایت کنیم میزان ابتلا نیز پایین می‌آید و این سطح از مراجعه را نخواهیم داشت. حجم زیاد مراجعه نشان می‌دهد که افراد همچنان به ویروس مبتلا می‌شوند.

دسترسی سریع
روزنه