روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

به مناسبت روز جهانی ماما مطرح شد؛ چگونگی خود مراقبتی زنان باردار در ایام کرونا

ناهید خداکرمی، رییس شورای عالی نظام پزشکی گفت: لازم نیست که زنان باردار در ایام کرونا برای مراقبت از خود کاری جز آنچه که به همه مردم گفته شده انجام دهند.

1399/02/16
|
16:19

رییس انجمن مامایی کشور در «روزنه» رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: آنچه که زنان باردار در شرایط اپیدمی کرونا باید رعایت کنند متفاوت از افراد عادی نیست، یعنی فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از وسایل حفاظتی شخصی و .... کفایت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه رفتار ویروس در زنان باردار متفاوت گزارش شده است، تصریح کرد: ممکن است علائمشان شبیه بقیه نباشد و ناگهانی بروز کند. بنابراین باید اصول حفاظت فردی را که این روزها کم گفته نمی‌شود رعایت کنند.

خداکرمی عنوان کرد: مادران باردار علاوه بر اینکه مشکلات بارداری را تجربه می‌کنند با مشکلات دیگری هم مواجه هستند.

وی اظهار داشت: خوشبختانه هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی در طی این 76 روز، ماماهایی که عامل مراقبت از مادران باردار هستند 24 ساعته در اختیار آنها بودند. از یک میلیون و سیصد مادر بارداری که در حال حاضر داریم تقریبا همه آنها هر زمانی که سوالی داشتند بی‌پاسخ نمانده‌اند.

عضو شورای شهر تهران در رادیو گفت‌وگو بیان کرد: مادران باردار به جز رعایت همان نکاتی که برای همه مردم ذکر می‌شود کار خاص دیگری نیاز ندارند که انجام دهند اما دقت و مراقبتشان بیشتر باشد و اگر در بیرون از منزل کاری ندارند از خانه خارج نشوند و تا زمانی که وضعیت به صورت سفید درنیامده بیشتر مراقب خود باشند.

خداکرمی در ادامه گفت‌وگوی خود درباره مشکلات ماماها تشریح کرد: نظام سلامت ما هنوز آنطور که باید و شاید پتانسیل‌های این حرفه را نشناخته است. در شبکه‌های بهداشتی ما 12 هزار ماما کار می‌کنند ولی ماماهای ما دوست دارند که بیان شود آنها ماما هستند. معمولا مسئولان از مراقبان سلامت نام می‌برند. مسلما باید بیان شود که ماماهای تیم سلامت، حجمی از کار را انجام دادند.

او افزود: عمده خدماتی که در این 76 روز برای پیشگیری، کنترل و غربالگری کووید 19 انجام شده بر دوش ماماهای ما بوده است. در هر مرکز چهار، پنج ماما برنامه‌های وزارت بهداشت را اجرا می‌کنند. به خصوص که وزیر ما یک وزیر بهداشتی است و شبکه و کار ما را می‌شناسد و لذا انتظار داریم که زیرمجموعه او نیز بیان کنند که این حجم از کار را ماماها انجام دادند.

دسترسی سریع
روزنه