روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

دولت نمی‌تواند حمایت درستی از محیط زیست داشته باشد

مشاور علمی استاندار قم با اشاره به ضرورت افزایش مشارکت مردمی در حفاظت از محیط زیست، گفت: دولت باید در کنار کار رسانه‌ای قوی با ارائه مشوق‌های حقوقی و اقتصادی، دست مردم را برای حمایت از محیط زیست باز بگذارد.

1399/03/17
|
13:45

برنامه «روزنه» با موضوع تاثیر آینده پژوهی در حوزه محیط زیست، در ارتباط تلفنی با دکتر احد رضاییان (فوق دکتری آینده پژوهی در حوزه محیط زیست از دانشگاه تهران و مشاور علمی استاندار قم) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

احد رضاییان در گفتگوی تلفنی با برنامه «روزنه» با اشاره به تعریف آینده پژوهی، گفت: ما برای انتخاب و تصمیم‌گیری در زمان کنونی، به درک درستی از آینده نیاز داریم.

وی با اشاره به این که آینده همیشه غیر قابل پیش‌بینی است، اظهار داشت: ما تصویر دقیق و درستی از آینده نداریم، اما ناگزیر هستیم تا از حدود اتفاقات موثر در آینده‌ی بشر اطلاعاتِ نسبی کسب کنیم.

مشاور علمی استاندار قم با بیان این که «آینده پژوهی» یک حوزه میان رشته‌ای است، خاطر نشان کرد: ما با تکیه بر آینده پژوهی می‌توانیم مسیرهای مختلف پیش‌روی انسان و طبیعت را درک کنیم.

وی تاکید داشت: همه کسانی که به دنبال درک و پیش‌بینی دقیق آینده هستند، غافل‌گیر می‌شوند.

احد رضاییان ادامه داد: آینده پژوهی ما را در ساخت آینده‌های درست و دلخواه کمک می‌کند.

وی با اشاره به تاثیر آینده پژوهی در حوزه محیط زیست، توضیح داد: با نگاه به قانون «اثر پروانه‌ای» متوجه می‌شویم که پرواز یک پروانه در چین می‌تواند طوفانی را در آمریکا شکل دهد و با این تعریف می توان گفت که تمام اجزای طبیعت به یکدیگر وابسته هستند.

این آینده پژوه با بیان این که محیط زیست ایران از محیط زیست دنیا جدا نیست، عنوان کرد: در حال حاضر سیستم‌های زیست محیطی در تمام کشورهای دنیا در فرآیند‌های پیچیده و انطباق‌پذیر پیش می‌روند.

وی افزود: با تنگ‌ شدن ارتباطات جمعی و افزایش ارتباط مردم در کشورهای مختلف، «اثر پروانه‌ای» بیش از پیش تاثیر خودش را نشان می‌دهد.

احد رضاییان با اشاره به این که سیاست و اقتصاد و امنیت در فرآیندهای مختلف محیط زیست اثرگذار هستند، اظهار داشت: کوچک‌ترین مسائل داخلی یا بین‌المللی در چرخه محیط زیست اثر می‌گذارند.

وی با اشاره به موضوع گرمایش جهانی، توضیح داد: با توجه به افزایش گرما در سطح کره زمین ما با آتش‌سوزی‌های متعددی مواجه می‌شویم و حتما امسال تابستان گرم‌تری را تجربه خواهیم کرد.

مشاور علمی استاندار قم در مصاحبه با رادیو گفت و گو با بیان این که محیط زیست به حمایت نیاز دارد، تصریح کرد: در حال حاضر محیط زیست آسیب دیده و زخمی شده است و اگر ما به این زخم‌های کوچک توجه نکنیم باید منتظر آسیب‌های جدی و بزرگ‌تری باشیم.

وی افزود: دولت در شرایط فعلی نمی‌تواند حمایت کامل و درستی از محیط زیست داشته باشد.

احد رضاییان اضافه کرد: دولت باید با ارتقای سطح آموزش‌های مرتبط با حوزه محیط زیست، از حداکثر مشارکت مردمی استفاده کند.

وی با اشاره به آتش‌سوزی‌های جنگلی در ایران، توضیح داد: هر زمان که مردم در اطفاء حریق جنگل مشارکت می‌کنند، حریق در مدت زمانی بسیار کوتاه و سریع خاموش می‌شود.

این آینده پژوه با بیان این که متاسفانه در حال حاضر مردم مشارکت مطلوبی در حوزه محیط زیست ندارند، عنوان کرد: اگر قرار است که طبیعت مادر انسان باشد، ما باید برای مراقبت از مادرمان حداکثر مشارکت و توان را به کار بگیریم.

وی ادامه داد: دولت باید در کنار کار رسانه‌ای قوی با ارائه مشوق‌های حقوقی و اقتصادی، دست مردم را برای حمایت از محیط زیست باز بگذارد.

رضاییان تاکید داشت: اگر مردم در موضوع حمایت و مراقبت از محیط زیست پای کار بیایند، معضلات زیست محیطی زمین در چرخه‌های بسیار مطلوب مورد پیشگیری و یا مقابله هر چه بهتر قرار می‌گیرند و آسیب‌های ناشی از گرمایش زمین تا حد زیادی دفع می‌شوند.

وی با اشاره به وضعیت سیاست‌گذاری‌های زیست محیطی در ایران، توضیح داد: در دهه های قبل سیاست‌های محیط زیستی بدون توجه به کلان‌روند‌های اصلی در این حوزه تنظیم می‌شدند، ‌اما امروزه سطح سیاست‌گذاری‌ها بهتر شده‌ و سازمان‌های مختلف به موضوع حفاظت و حمایت هرچه بیشتر از محیط زیست توجه ویژه‌ای نشان داده‌اند.

مشاور علمی استاندار قم تاکید داشت: امیدوارم که سیاست‌های موجود در حوزه محیط زیست به بهترین شکل به اجرا برسند.

دسترسی سریع
روزنه