روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

آسیب بشر به کره زمین، جبران‌ناپذیر است

کارشناس حوزه جنگل ها و مراتع معقد است بشر با فعالیت های توسعه ای خود آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به کره زمین وارد می‌کند.

1399/03/29
|
09:00

رئیس سابق سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اظهار داشت: همه انسان‌ها به دنبال تولید و توسعه هستند، اما باید توجه داشته باشیم که این تولید و مصرف در روی کره زمین اتفاق می‌افتد و ما باید در گام اول به فکر حفظ محیط زیست و کره زمین باشیم.

برنامه «روزنه» با موضوع بیابان‌زدایی، در ارتباط تلفنی با دکتر فرود شریفی (رئیس سابق سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و عضو ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی و فرسایش محیط زیست معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

فرود شریفی در گفتگوی تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: پیشروی بیابان و فرسوده شدن زمین (به ویژه در مناطق خشک) در اثر فعالیت‌های مختلف انسانی و تغییرات آب و هوایی شکل می‌گیرد.

وی افزود: شاید بیشتر از یک سوم زیست بوم‌های کره زمین در حال حاضر در معرض خطر پیشروی بیابان هستند.

رئیس سابق سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اضافه کرد: بهره‌برداری بی‌رویه از جاهای سبز و جنگل‌زدایی و روش‌های نادرست کشاورزی از جمله عوامل بیابان‌زایی هستند.

وی با اشاره به این که تعداد زیادی از مردم جهان از معضل بیابان‌زایی آسیب می‌بینند، عنوان کرد: اکثر افرادی که از شکل‌گیری بیابان‌ها آسیب می‌بینند در مناطق محروم و فقیر نشین زندگی می‌کنند.

فرود شریفی افزود‌: کنوانسیون بیابان‌زدایی سعی کرده از طریق فرهنگ‌سازی و جلب توجه مردم و سیاست‌گذاران به این موضوع با افزایش حجم بیابان‌ها مقابله کند.

وی اضافه کرد: اگر مردم و سیاست‌گذاران به موضوع بیابان‌زایی توجه نکنند، این معضل روز به روز بحرانی می‌شود.

عضو ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی و فرسایش محیط زیست معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: اگر ما به جنگل‌تراشی و نابود کردن مراتع و طبیعت زمین ادامه دهیم، قطعا کره زمین را تخریب کرده‌ایم.

وی با اشاره به این که اکثر صدمات به کره زمین ریشه انسانی دارند، تصریح کرد: طبیعت در حالت عادی تعادل دارد و می‌تواند آسیب‌های طبیعی را جبران کند.

فرود شریفی ادامه داد: آسیبی که بشر به کره زمین وارد می‌کند، جبران‌ناپذیر است.

وی خاطر نشان کرد: همه انسان‌ها به دنبال تولید و توسعه هستند، اما باید توجه داشته باشیم که این تولید و مصرف در روی کره زمین اتفاق می‌افتد و ما باید در گام اول به فکر حفظ محیط زیست و کره زمین باشیم.

رئیس سابق سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به این که ایران در حالت کلی کشور خشکی است، توضیح داد: تجربیات ایران در حوزه مقابله با افزایش بیابان‌ها امروزه در اکثر کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دسترسی سریع
روزنه