روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

بسیاری از افراد درگیر با کرونا ناقلِ بدون علامت هستند

یک سم‌شناس در خصوص آزمایش تشخیص کرونا، گفت: شرایط زمانی و بالینی نمونه‌گیری و نحوه ارسال نمونه‌ها به مرکز آزمایش در نتایج آزمایش کرونا موثر هستند.

1399/04/03
|
10:48

برنامه «روزنه» با موضوع آزمایش‌های تشخیص کرونا، در ارتباط تلفنی با دکتر سپیده اربابی بیدگلی (داروساز و دکترای تخصصی سم‌شناسی و داروشناسی و رئیس انجمن مواد جهش‌زای زیست محیطی ایران) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

سپیده اربابی بیدگلی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» با اشاره به علائم بیماری کرونا، گفت: بسیاری از افراد درگیر با کرونا ممکن است ناقلِ بدون علامت باشند.

وی افزود: عدم وجود عفونت و علائم کرونا در یک شخص امکان اطلاع و پیگیری را از افراد سلب می‌کند.

این سم‌شناس با اشاره به این که همه افراد دارای علائم کرونا باید غربالگری شوند، عنوان کرد: در فرآیند آزمایش و غربال‌گری کرونا اولویت با کسانی است که تظاهرات تنفسی و تب و سرفه خشک دارند.

وی با اشاره به شیوه آزمایش‌های کرونا، توضیح داد: در حال حاضر تست مخاط تحتانی یا فوقانی تنفسی، دارای اعتبار است، در حالی که تست‌های سرمی نیز در مسیر کسب اعتبار قرار دارند.

این داروشناس تاکید داشت: تست naat بالاترین دقت را در تشخیص کرونا دارد.

وی اضافه کرد: شرایط زمانی و بالینی نمونه‌گیری و نحوه ارسال نمونه‌ها به مرکز آزمایش در نتایج آزمایش کرونا موثر هستند.

سپیده اربابی بیدگلی با اشاره به آزمایش‌های آنتی‌بادی کرونا، اظهار داشت: آزمایش‌های آنتی‌بادی به طور اختصاصی ویروس کرونا را مورد بررسی قرار نمی‌دهند و به نوعی غربال‌گری اولیه محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به سی‌تی‌اسکن ریه، توضیح داد: اگر تست‌های مختلف پاراکلینیکی نتایج کامل و کافی را در اختیار پزشک نگذارند، متخصص می‌تواند بنابر ارزیابی سی‌تی‌اسکن ریه در مرحله آخر وضعیت بیمار کرونایی را مشخص کند.

دسترسی سریع
روزنه