روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

بحران كرونا ادامه دارد ماسک، بهترین راه پیشگیری از کرونا است

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: نادانسته‌های ما در مورد ویروس کرونا بسیار بیشتر از دانسته‌هایمان هستند.

1399/04/08
|
08:27

برنامه «روزنه» با موضوع مراقبت‌های پیشگیرانه کرونا، در ارتباط تلفنی با دکتر سیما لاری (سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

سیما لاری در گفتگوی تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: کرونا، ویروسی نو پدید است و امروزه همه کشورها را درگیر کرده است.

وی افزود: نادانسته‌های ما در مورد ویروس کرونا بسیار بیشتر از دانسته‌هایمان هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: در حال حاضر ویروس کرونا واکسن یا درمان مشخصی ندارد.

وی اضافه کرد: ویروس کرونا علاوه بر حوزه سلامت، بسیاری از حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی و سیاسی را درگیر کرده است.

سیما لاری با اشاره به فعالیت‌های کمیته علمی وزارت بهداشت، توضیح داد: وزارت بهداشت در این کمیته پروتکل‌های درمانی مختلف را بررسی می‌کند و در تحقیقات و یافته‌های جهانی نیز مشارکت می‌کند.

وی با اشاره به ابتلای مجدد افراد به ویروس کرونا، اظهار داشت: کسی که کرونا گرفته و بهبود یافته، ممکن است مجدد به این ویروس مبتلا شود، در حالی که ما تحقیقات ثابت‌شده‌ای در این‌باره نداریم.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به شرایط مصونیت افراد از کرونا، توضیح داد: اگر بدن فردِ بیمار آنتی‌گلوبین g را در دوران بیماری تولید کند، این فرد می‌تواند پس از بهبودی مصونیت به کرونا را تجربه کند.

وی با اشاره به شروع فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی در کشور، عنوان کرد: به دلیل جلوگیری از راکد ماندن اقتصاد، باید اجتماعات و حوزه‌های اقتصادی فعالیت‌های خودشان را شروع می‌کردند.

لاری با بیان این که در برخی از نقاط کشور آمار بستری‌های ناشی از کرونا افزایش یافته است، تاکید داشت: مردم باید باور کنند که کرونا از بین نرفته است.

وی با اشاره به اهمیت ماسک در پیشگیری از ابتلا به کرونا، افزود: استفاده از ماسک می‌تواند 95 درصد از فرآیند انتقال کرونا را پوشش دهد.

سیما لاری اضافه کرد: افرادی که در محیط‌های بیش از دو نفر حضور دارند، باید از ماسک استفاده کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه ما آمارهایی را دریافت کردیم که برخی افراد با حضور در مراسم‌های پر جمعیت – عروسی – به صورت گروهی به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید داشت: افراد سالمند و کسانی که به بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا هستند، در معرض آسیب بسیار بیشتری قرار دارند و باید مراقبت‌های بیشتری داشته باشند.

وی با اشاره به شایعات کرونایی حاضر در فضای مجازی، توضیح داد:‌ متاسفانه برخی افراد در فضای مجازی روش‌های غیر اصولی و علمی را پیشنهاد می‌دهند و مردم را در حوزه پیشگیری از کرونا به اشتباه می‌اندازند.

سیما لاری در خصوص واکسیناسیون‌های رایج کودکان، اظهار داشت: واکسن‌‌های مخصوص کودکان نقش بسیار مهمی را در سلامت جامعه ایفا می‌کنند و درست نیست که خانواده‌ها به دلیل ترس از کرونا تزریق واکسن‌ها را به تعویق بیاندازند.

دسترسی سریع
روزنه