روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

بسیاری از افراد هویت و ارز‌ش‌های خود را نمی‌شناسند

یک جامعه‌شناس در مصاحبه با رادیو «گفت و گو» گفت: اگر سبک زندگی ما در درون خانواده، با سبک زندگی اجتماعی‌مان هم‌خوانی داشته باشد، از روند زندگی رضایت بیشتری خواهیم داشت.

1399/04/10
|
08:38
|

برنامه «روزنه» با موضوع سبک زندگی و اهمیت آن در تعادل بخشی، در ارتباط تلفنی با دکتر مهیا شعیبی (دکترای جامعه‌شناسی، استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه خانواده) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

مهیا شعیبی در گفتگوی تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: سبک زندگی موضوعی گروهی/اجتماعی است و متعلق به یک فرد نیست.

وی با اشاره به این که افراد با حضور در گروه‌های اجتماعی سبک زندگی خود را به دست می‌گیرند، اظهار داشت: افراد مختلف الگوهای رفتاری خودشان را از دلِ گروه‌های اجتماعی انتخاب می‌کنند.

این جامعه‌شناس ادامه داد: سبک زندگی باعث می‌شود تا انسان‌ها جامعه‌پذیری را تجربه کنند و از آن‌جایی که جامعه‌پذیری در شخصیت و رفتار افراد نفوذ می‌کند، تغییر سبک زندگی نمی‌تواند امر آسانی باشد.

وی افزود: ارز‌ش‌ها و شیوه‌های رفتار و سلیقه و عادات مختلف انسان‌ها ذیل سبک زندگی شکل می‌گیرند.

شعیبی اضافه کرد: سبک زندگی باعث می‌شود تا آدم‌های مختلف در گروه‌های متمایز اجتماعی زندگی کنند.

وی توضیح داد: معمولا انسان‌ها با قرارگیری در هر یک از نهادهای اجتماعی، ارزش‌های یکسانی را به خود می‌گیرند و زمانی که در شرایط مشابه به آن ارزش‌ها قرار می‌گیرند احساس رضایت‌مندی بیشتری را تجربه می‌کنند.

این پژوهشگر حوزه خانواده تاکید داشت: همه ما دوست داریم تعادلی را در بیرون و درون وجودمان برقرار کنیم.

وی تصریح کرد: اگر سبک زندگی ما در درون خانواده، با سبک زندگی اجتماعی‌مان هم‌خوانی داشته باشد، از روند زندگی رضایت بیشتری خواهیم داشت.

شعیبی با بیان این که سبک زندگی ما برخواسته از فرهنگ است، عنوان کرد: فرهنگ ما در گذر زمان به تناسب عوامل و شرایط متعدد تغییر پیدا می‌کند.

وی با اشاره به این که هر نوع از بی‌نظمی در جامعه سبب ایجاد ناهنجاری می‌شود، اظهار داشت: اگر یک فرد از ارزش‌های درونی خودش – ارزش‌هایی که از قبل در آن نهادینه شده – فاصله بگیرد، به سمت ناهنجاری‌های متعدد سوق پیدا می‌کند.

این جامعه‌شناس افزود: افرادی که از ارزش‌های زندگی خود اطلاعی ندارند، همیشه در شناختِ هویت خودشان سردرگم می‌مانند.

دسترسی سریع
روزنه