روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

استفاده از ماسک اجباری است

رئیس اداره مراقبت از بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت اظهار داشت: در شرایطی که هر دو فرد بیمار و سالم از ماسک استفاده کنند، احتمال انتقال ویروس کرونا به حدود 1 درصد تقلیل پیدا می‌کند.

1399/04/17
|
11:59

برنامه «روزنه» با موضوع لزوم استفاده از ماسک و ویروس کرونا، در ارتباط تلفنی با دکتر حسین عرفانی (رئیس اداره مراقبت از بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) از شبکه رادیویی گفت‌وگو روی آنتن رفت.

حسین عرفانی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» با اشاره به شیوع ویروس کرونا، گفت: متاسفانه تا به امروز واکسن پیش‌گیرانه‌ی این بیماری کشف نشده است.

وی با اشاره به این که کرونا درمان اختصاصی ندارد، اظهار داشت: رعایت اصول پیشگیری و رفتارهای بهداشتی تنها راه‌حل برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا است.

رئیس اداره مراقبت از بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت با اشاره به کمپین «من ماسک می‌زنم»، توضیح داد: مجموعه‌ای از رفتارهای افراد می‌توانند در کنترل شیوع ویروس کرونا موثر باشند و بر این اساس همه افراد حاضر در یک جامعه باید از ماسک استفاده کنند.

وی افزود: اگر فرد بیمار – کرونایی – و فرد سالم در مواجهه با یکدیگر قرار بگیرند و هیچ‌یک ماسک نداشته باشند، احتمال انتقال بیماری به بیش از 90 درصد می‌رسد.

حسین عرفانی ادامه داد: اگر فرد سالم ماسک بزند و فرد بیمار ماسک نزند، 70 درصد امکان انتقال کرونا وجود دارد.

وی تاکید داشت: اگر فردِ بیمار – کرونایی – ماسک بزند و فردِ سالم ماسک نزند، احتمال انتقال بیماری به حدود 5 درصد می‌رسد.

رئیس اداره مراقبت از بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت اضافه کرد: در شرایطی که هر دو فرد بیمار و سالم از ماسک استفاده کنند، احتمال انتقال ویروس کرونا به حدود 1 درصد تقلیل پیدا می‌کند.

وی با بیان این که استفاده از ماسک یک اجبار است، عنوان کرد: از افرادی که علائم بیماری کرونا را دارند، خواهش می‌کنم در منزل بمانند و در صورت شدید شدن بیماری به مراکز درمانی مراجعه کنند.

دسترسی سریع
روزنه