روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

جهاد دانشگاهی نهادی مهارت‌محور است

مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه جهاد دانشگاهی در رادیو گفت‌وگو گفت: اگر پژوهش‌های جهاد دانشگاهی از طریق دولت و نهادهای مختلف مورد حمایت قرار بگیرند، بخش عمده‌ای از مشکلات تولیدی کشور برطرف می‌شوند.

1399/05/16
|
10:57
|

برنامه «روزنه» با موضوع جهاد دانشگاهی و مسیر آموزش‌های تکمیلی، در ارتباط تلفنی با مهندس احمد عبدی‌پور (مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه جهاد دانشگاهی کشور) از شبکه رادیویی گفت‌وگو روی آنتن رفت.

احمد عبدی‌پور در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: جهاد دانشگاهی در 16 مرداد 1359 در راستای اهداف انقلاب فرهنگی تاسیس شد.

وی افزود: جهاد دانشگاهی در ایام جنگ تحمیلی و بعد از آن، فعالیت‌های متعددی را در حوزه‌های علمی و پژوهشی و آموزشی و فرهنگی و کارآفرینی به ثمر رسانده است.

مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه جهاد دانشگاهی اضافه کرد: «مشارکت در توسعه‌ی آموزش‌های تخصصی و مهارت‌های پیشرفته» و «ساماندهی نظام هدایت شغلی» و «توامندسازی دانش‌آموختگان» از جمله مهم‌ترین وظایف جهاد دانشگاهی به شمار می‌آیند.

وی با اشاره به این که در حال حاضر 8 موسسه‌ی آموزش عالی و دانشگاه زیرنظر جهاد دانشگاهی فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: حدود 23 هزار دانشجو در مراکز مختلف جهاد دانشگاهی به تحصیل مشغول هستند.

احمد عبدی‌پور افزود: امروزه 41 مرکز فعالِ علمی و کاربردی زیر نظر جهاد دانشگاهی کشور فعالیت می‌کنند و در این مراکز حدود 18 هزار دانشجو مستقر هستند.

وی ادامه داد: جهاد دانشگاهی به واسطه‌ی فعالیت در 170 مرکز آموزشیِ تخصصی، دوره‌های آموزشی تخصصی را در اختیار فراگیران مختلف قرار می‌دهد.

مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه جهاد دانشگاهی با اشاره به شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت: از سالِ گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مراکز آموزشی، دوره‌های مجازی جهاد دانشگاهی رونق بیشتری گرفتند.

وی با اشاره به این که جهاد دانشگاهی قبل از شیوع ویروس کرونا در حوزه آموزش مجازی فعال بود، گفت: همه‌ی واحد‌های آموزشیِ ما در کنار دوره‌های حضوری، دوره‌های مجازی برگزار می‌کردند.

به گفته‌ی عبدی‌پور، در چند ماهِ گذشته تمام دوره‌های حضوری در مراکز جهاد دانشگاهی تعطیل شده‌اند و الان تمام فعالیت‌های این مرکز در بسترِ سامانه‌ی بومی امجد – متعلق به جهاد دانشگاهی – برگزار می‌شوند.

وی ادامه داد: در طول چند ماه گذشته حدود 50 هزار نفر از آموزش‌های تخصصی مجازی جهاد دانشگاهی استفاده کرده‌اند.

مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه جهاد دانشگاهی با بیان این که این نهاد آموزش‌های مهارت‌محور را پیگیری می‌کند، عنوان کرد: جهاد دانشگاهی به دنبال ایجاد شغل است.

وی افزود: فارغ‌التحصیلان جهاد دانشگاهی در پایان دوره‌‌های آکادمیک یا کوتاه مدت، باید بتوانند به بازار کار ورود پیدا کنند.

عبدی‌پور تاکید داشت: اکثر فارغ‌التحصیلان جهاد دانشگاهی، به بازار کار وارد می‌شوند.

وی با اشاره به این که جهاد دانشگاهی در مسیرِ تولید علم خدمات متعددی را به جامعه ارائه داده است، توضیح داد: پژوهش‌گاه‌های «رویان» و «ابن‌سینا» و غیره از جمله کارنامه‌های مطلوب و خوب این نهاد محسوب می‌شوند.

مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه جهاد دانشگاهی افزود: ما در حوزه صنعت برق و نفت فعالیت‌های متعددی را پیش برده‌ایم و خدمات متنوعی را طراحی و ارائه کرده‌ایم.

وی ادامه داد: اگر پژوهش‌های جهاد دانشگاهی از طریق دولت و نهادهای مختلف مورد حمایت قرار بگیرند، بخش عمده‌ای از مشکلات تولیدی کشور برطرف می‌شوند.

دسترسی سریع
روزنه