روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

امیر اصغری در رادیو گفت‌وگو: اصول بانکداری در ایران لنگ‌لنگان پیش می‌رود

نماینده شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت: در زمانی که بانک مرکزی ضمانت‌نامه‌های بانکی را به شیوه الکترونیکی تدوین نمی‌کند، بدیهی است که سایر نهادها و سازمان‌های کشور در انجام امور به طور الکترونیکی به فرآیند موفق و یکپارچه دست پیدا نکنند.

1399/06/22
|
09:01
|

برنامه «روزنه» با موضوع بانکداری الکترونیک در زندگی امروز، در ارتباط تلفنی با دکتر سید امیر اصغری (نماینده شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

امیر اصغری در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: بانکداری الکترونیک فقط یکی از مولفه‌های دولت الکترونیک است.

وی افزود: ما در دولت الکترونیک الزاما به دنبال الکترونیکی کردن دولت نیستیم، بلکه قصد داریم فرآیند‌های مختلف را مورد تسهیل و بهبود قرار دهیم.

نماینده شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور ادامه داد: در دولت الکترونیک هدف بر این است که ابزارهای مرتبط با فناوری ارتباطات و اطلاعات، اثربخشی فرآیندهای موجود را ارتقا دهند.

وی با اشاره به این که در حال حاضر بخشی از فرآیندهای بانکی به طور سنتی پیگیری می‌شوند، اظهار داشت: در بانکداری الکترونیک، مشتری به جای فرم‌های کاغذی باید با فرم‌های الکترونیکی مواجه شود.

امیر اصغری خاطر نشان کرد: بانکداری الکترونیکی باید فرآیندهای مختلف بانکی را برای مردم و اپراتور و بانک تسهیل کند.

وی افزود: زمانی که ما در هنگام خرید سیم‌کارت مورد اعتبار سنجی قرار می‌گیریم، برای افتتاح حساب یا سایر کارهایی که به اعتبار سنجی نیاز دارند نباید از صفر برای تعیین میزان اعتبار به شعب یا میز خدمات مختلف مراجعه کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی با بیان این که اصول بانکداری در ایران لنگ‌لنگان پیش می‌رود، عنوان کرد: متاسفانه بانک مرکزی اقدامات مرتبط با بانکداری الکترونیک را در زمان و موقعیت مناسب انجام نمی‌دهد.

وی با اشاره به این که قانون تجارت الکترونیک در سال 1382 تصویب شده است، تصریح کرد: طبق این قانون هر جایی که وجود امضا الزامی باشد، امضای الکترونیکی مکفی است.

امیر اصغری افزود: چرا بانک مرکزی هنوز موضوع امضای الکترونیکی را برای فرآیندهای بانکی کشور تعریف نکرده است؟

وی ادامه داد: در زمانی که بانک مرکزی ضمانت‌نامه‌های بانکی را به شیوه الکترونیکی تدوین نمی‌کند، بدیهی است که سایر نهادها و سازمان‌های کشور در انجام امور به طور الکترونیکی به فرآیند موفق و یکپارچه دست پیدا نکنند.

نماینده شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور در خصوص سفته، توضیح داد: وقتی وزارت اقتصاد و امور دارایی طرح سفته الکترونیکی را تدوین و اجرا نکرده است، بانک‌های عامل در فرآیندهای الکترونیکی با مشکل مواجه می‌شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «روزنه» با اشاره به فعالیت‌های شورای اجرایی فناوری اطلاعات، گفت: این شورا با تشکیل کارگروه «تعامل‌پذیری» ذیل شورای عالی فضای مجازی، قصد دارد همدلی و هم‌محوری دستگاه‌های مختلف را در حوزه اجرای دولت الکترونیک افزایش دهد.

دسترسی سریع
روزنه