روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

باید بتوانیم از منابع آب به درستی استفاده کنیم

نادرقلی ابراهیمی در رادیو گفت‌وگو با اشاره به این که جنگ بعدی بر سر آب خواهد بود، گفت: ما باید بتوانیم در سراسر دنیا انتظارات نامحدود در رابطه با آب را با منابع محدود آب پاسخ دهیم.

1399/06/23
|
12:21
|

برنامه «روزنه» با موضوع آینده‌ی دسترسی انسان به آب، در ارتباط تلفنی با دکتر نادرقلی ابراهیمی (دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

نادرقلی ابراهیمی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» با اشاره به این که آب یکی از منابع محدود در کره زمین است، گفت: عطش به توسعه نامتوازن از طریق مصرف آب و کاهش نزولات جوی باعث می‌شود تا ما در حوزه‌های علمی و مدیریتی و اقتصادی و اجتماعی با خشکسالی مواجه شویم.

وی افزود: احتمال دارد جنگ بعدی – که انشاا... هیچ وقت رخ نمی‌دهد – جنگ بر سر آب خواهد بود.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به این که آب یکی از معیارهای اصلی توسعه به شمار می‌آید، اظهار داشت:‌ ما بدون آب حتی نمی‌توانیم از توسعه تصوری داشته باشیم.

وی با بیان این که آب یک کالای ارزشمند در محیط فردی و اجتماعی است، توضیح داد:‌ وجود آب در اکثر تمدن‌ها به عنوان یک کالای تاریخ‌ساز شناخته می‌شود.

نادرقلی ابراهیمی افزود: تمدنِ ایران زمین در 7 هزار سال گذشته به واسطه وجود آب پایدار مانده است.

وی اضافه کرد: ما باید انتظارات و روش برخوردمان با منابع آب را تغییر دهیم، در غیر این‌صورت از این نعمت ارزشمند بی‌بهره می‌مانیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: ما باید بتوانیم در سراسر دنیا انتظارات نامحدود در رابطه با آب را با منابع محدود آب پاسخ دهیم.

وی با بیان این که امروزه بخش‌های صنعتی و شهری توسعه پیدا کرده‌اند، توضیح داد: حدود 45 سال پیش، 75 درصد از جمعیت ایران در روستاها زندگی می‌کردند و امروزه حدود 25 درصد از جمعیت ایران در روستاها زندگی می‌کنند.

نادرقلی ابراهیمی ادامه داد: در حال حاضر تولید و تامین مواد غذایی مورد نیاز مردم دنیا به یک چالش بزرگ مبدل شده است.

وی تاکید داشت: باید بتوانیم از منابع آب به درستی استفاده کنیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: در شرایط فعلی بهتر است که ما از آب در چندین مرحله استفاده کنیم.

وی با اشاره به این که سیاست‌مداران کشور باید در حوزه آب برنامه‌ریزی و نگاه‌های بلند مدت داشته باشند، توضیح داد: درصد عمده‌ای از نوار جنوبی کشور در کنار آب شور زندگی می‌کنند و بر این اساس صنعت و کشاورزی این منطقه از قبال این موضوع آسیب می‌بیند.

نادرقلی ابراهیمی افزود: در حال حاضر ما در حوزه شیرین‌سازی آب دریا فعالیت‌های خوبی انجام داده‌ایم و با این کار به بسیاری از شرکت‌ها آب رسانده‌ایم.

دسترسی سریع
روزنه