روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

نصب صفحات خورشیدی در منازل به مجوز نیاز ندارد

یک کارشناس انرژی‌های تجدیدپذیر در رادیو گفت‌وگو گفت: به دلیل ارزان بودن نرخ برق در ایران در شرایط فعلی استفاده از صفحات خورشیدی از نظر مالی برای مردم به صرفه نیست.

1399/06/24
|
08:46
|

برنامه «روزنه» با موضوع استفاده از صفحات خورشیدی به جای نفت و گاز، در ارتباط تلفنی با مهندس سید مجتبی سیادت (کارشناس انرژی‌های تجدیدپذیر) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

مجتبی سیادت در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: در حال حاضر افراد برای نصب صفحات خورشیدی در منازل شخصی به اخذ مجوز نیاز ندارند.

وی افزود: به دلیل ارزان بودن نرخ برق در ایران در شرایط فعلی استفاده از صفحات خورشیدی از نظر مالی برای مردم به صرفه نیست.

این کارشناس انرژی‌های تجدیدپذیر توصیه کرد: بهتر است مردم در شرایط فعلی از نصب صفحات خورشیدی خودداری کنند، چرا که سیستم‌های خودمصرف به باتری نیاز دارند و هزینه‌های پروژه را افزایش می‌دهند.

وی با اشاره به قراردادهای تضمینی استفاده از صفحات خورشیدی، توضیح داد: در این روش هر شخص بر اساس وضعیت انشعاب خانگی – یک فاز 32 آمپر و 3 سه فاز 30 آمپر – می‌تواند از صفحات خورشیدی استفاده کند.

مجتبی سیادت ادامه داد: در روشِ تک‌فاز هر شخص حداکثر 5 کیلووات و در روش سه‌فاز تا 20 کیلووات می‌تواند نیروگاه نصب کند.

وی افزود: ساختمان‌های بسیار بزرگ می‌توانند تا 100 کیلووات نیروگاه خورشیدی و تا 1 میلیون وات نیروگاه بادی نصب کنند.

این کارشناس انرژی‌های تجدیدپذیر با اشاره به ظرفیت تولید صفحات خورشیدی در ایران، توضیح داد: شرکت‌های تولیدکننده صفحات خورشیدی در واقع امر قطعات این صفحه را از کشورهای مختلف تهیه می‌کنند و در نهایت محصول جمع شده – اسمبل شده – را به مشتری تحویل می‌دهند.

وی اضافه کرد: به دلیل تحریم‌ها اخذ استانداردهای بین‌المللی برای تولیدکنندگان صفحات خورشیدی ایرانی امری غیر ممکن است.

مجتبی سیادت با بیان این که ما از تکنولوژی روز دنیا عقب مانده‌ایم، عنوان کرد: در حال حاضر کشورهای اروپایی به دنبال توسعه برق تجدیدپذیر هستند.

وی ادامه داد: برق‌های تجدیدپذیر و سایر فعالیت‌های توسعه‌محور در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر ابتدا برای مصارف عادی توسعه پیدا نمی‌کنند.

این کارشناس انرژی‌های تجدیدپذیر با اشاره به توسعه روز افزون حمل‌ و نقل الکترونیکی، توضیح داد: کشورهای اروپایی بعد از موفقیت شرکت تسلا در حوزه حمل و نقل الکترونیکی، قصد دارند خودروها را از حالت هیبرید به الکتریک تغییر دهند.

وی افزود: کشورهای آلمان و انگلیس با تکیه بر قانون قصد دارند تا چند سال آینده از تردد خودروهای با سوخت فسیلی در کشورهایشان جلوگیری کنند.

دسترسی سریع
روزنه