روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

رئیس انجمن ناشران الكترونیك: کتابخانه دیجیتال سطح دسترسی را افزایش می‌دهد

حسن احمدی در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: وجود زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری متعدد دلیلی بر رشد کتابخانه‌های دیجیتال نیست.

1399/06/31
|
09:10
|

برنامه «روزنه» با موضوع گسترش کمی و کیفی کتابخانه‌های الکترونیک، در ارتباط تلفنی با دکتر حسن احمدی (رئیس انجمن ناشران الکترونیک) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

حسن احمدی در گفتگوی تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: اصلاح نظام اطلاع‌رسانی در هر کشور مسیرهای توسعه را هموار می‌کند.

وی با اشاره به این که کتابخانه‌های الکترونیک ایران باید توسعه پیدا کنند، اظهار داشت: حضور نیروی انسانی متخصص در حوزه کتابخانه دیجیتال یکی از مهم‌ترین محورهای توسعه‌ای این ظرفیت به شمار می‌آید.

رئیس انجمن ناشران الکترونیک با اشاره به اهمیت زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، توضیح داد: وجود زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری متعدد دلیلی بر رشد کتابخانه‌های دیجیتال نیست.

وی با اشاره به قانون کپی‌رایت، عنوان کرد: به دلیل ضعف ایران در اجرای قانون کپی‌رایت، بسیاری از ناشران از نشر الکترونیکی آثار خود نگرانی دارند.

حسن احمدی تاکید داشت: متاسفانه کشور ما در حوزه توسعه کتابخانه‌های دیجیتال عملکردی ضعیف داشته است.

وی اضافه کرد: قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی و دستگاه‌های نظارتی باید در مسیر اهتمام و اجرای قانون کپی‌رایت اقدامات مناسبی را انجام دهند.

رئیس انجمن ناشران الکترونیک با اشاره به این که مردم باید فرهنگ استفاده از ظرفیت‌های دیجیتال را کسب کنند، توضیح داد: متاسفانه امروزه بسیاری از مردم بدون ارائه هزینه به محتواهای مختلف دیجیتال دسترسی پیدا می‌کنند.

وی افزود: ‌ اگر فرآیند فرهنگی استفاده از محتوای دیجیتال در کشور تکمیل شود، ظرفیت‌های الکترونیک به سرعت رشد می‌کنند.

حسن احمدی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «روزنه» گفت: کتابخانه‌های سنتی هیچ وقت تعطیل نمی‌شوند.

وی با اشاره به این که کتابخانه‌های دیجیتال باید به اهداف خدمات چاپی کمک کنند، تصریح کرد: توسعه خدمات دیجیتال نباید به تعطیلی و پس رفت خدمات سنتی منجر شوند، بلکه ظرفیت‌های الکترونیک باید سطح دسترسی‌ها را افزایش دهند.

دسترسی سریع
روزنه