روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

یك متخصص تغذیه: انرژی‌زاها سلامت انسان را تهدید می‌کنند

اسلامیان در رادیو گفت‌وگو اظهار داشت: متاسفانه برخی از جوانان تصور می‌کنند که با خوردنِ مکمل‌های انرژی‌ها همانند «ملوان زبل» انرژی مضاعفی را به دست می‌گیرند و کارها را پیش می‌برند.

1399/11/27
|
08:26
|

برنامه «روزنه» با موضوع بررسی آسیب‌ها و مزایای مصرف مکمل‌های انرژی‌زا، در ارتباط تلفنی با دکتر غزاله اسلامیان (عضو هیئت علمی گروه تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

غزاله اسلامیان در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: بسیاری از ورزشکاران برای ارتقای علمکرد بدنی از مکمل‌های انرژی‌زا استفاده می‌کنند.

وی افزود: اگر یک فرد به طور غیر اصولی و در مدت زمانی طولانی از مکمل‌های انرژی‌زا استفاده کند، با عوارض جبران‌ناپذیر این ماده‌ها درگیر می‌شود.

این متخصص تغذیه با اشاره به این که برخی از انرژی‌زاها سلامت انسان را تهدید می‌کنند، اظهار داشت: تمام انرژی‌زاها در حالت کلی به دو دسته‌ی مجاز و غیرمجاز تقسیم می‌شوند.

وی با اشاره به این که مکمل‌های غیرمجاز تحت هیچ شرایطی نباید مصرف شوند، عنوان کرد: مکمل‌های مجاز همواره باید به تناسب شرایط و زیر نظر پزشک متخصص مصرف شوند.

غزاله اسلامیان افزود: متاسفانه برخی از جوانان تصور می‌کنند که با خوردنِ مکمل‌های انرژی‌ها همانند «ملوان زبل» انرژی مضاعفی را به دست می‌گیرند و کارها را پیش می‌برند.

وی ادامه داد: بسیاری از ورزشکاران یا افراد عادی برای انجام فعالیت‌های مختلف به مصرف مکمل‌ نیاز ندارند.

عضو هیئت علمی گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که مکمل‌های انرژی‌زا سیستم عصبی انسان را تحریک می‌کنند، تصریح کرد: مصرف انرژی‌زا می‌تواند فرآیند بلوغ جوان را در مسیر نادرست قرار دهد و برخی از مشکلات قلبی و عروقی را ایجاد کند.

وی تاکید داشت: مصرف بیش از حد برخی از ویتامین‌ها مانند «A» و «D» و «K» و «E» به دلیل غیر محلول بودن در آب باعث می‌شود تا فرد مسمومیت‌های مختلفی را تجربه کند.
غزاله اسلامیان خاطر نشان کرد: ما باید نیازهای بدن را از طریق دریافت مواد متنوع غذایی تامین کنیم.

وی با بیان این که میزان جذب برخی از مواد غذایی در سنین سالمندی کاهش پیدا می‌کند، اظهار داشت: برای مصرف مکمل‌های غذایی و انرژی‌زا ما نمی‌توانیم توصیه عمومی داشته باشیم و هر فرد برای مصرف هر ویتامین یا مکمل باید مورد آزمایش‌های منحصر قرار بگیرد.

این متخصص تغذیه با اشاره به سبک غذایی کودکان، توضیح داد: والدین می‌توانند با تغییر عادات غذایی کودک خود، مشکل بد غذایی یا کم غذا خوردن را برطرف کنند.
وی ادامه داد: ما نباید برای افزایش وزن یا اشتها از مکمل‌های غذایی و انرژی‌زا استفاده کنیم.

دسترسی سریع
روزنه