روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

محمود جباروند: استفاده طولانی‌مدت از لنز اکسیژن چشم را کاهش می‌دهد

رئیس انجمن چشم پزشکان ایران گفت: متاسفانه بسیاری از افرادی که به دلیل زیبایی از لنزهای مختلف استفاده می‌کنند با عفونت‌های شدیدی درگیر می‌شوند.

1399/12/12
|
15:14
|

برنامه «روزنه» با موضوع نقش لنز و عینک در سلامت چشم، در ارتباط تلفنی با دکتر محمود جباروند (رئیس انجمن چشم پزشکان ایران) از شبکه رادیویی گفت‌وگو روی آنتن رفت.

محمود جباروند در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: افرادی که از لنزهای چشم استفاده می‌کنند باید از نظر بیماری‌های لبه‌ی پلک و سطح چشم مورد بررسی قرار بگیرند.

وی افزود: افرادی که در ناحیه‌ی چشم عفونت یا التهاب یا خشکی دارند، نباید از لنزهای تماسی استفاده کنند، چرا که این لنزها خراش قرنیه و عفونت‌های شدیدی را برای چشم ایجاد می‌کند.

رئیس انجمن چشم پزشکان ایران اضافه کرد: تجویز لنز – زیبایی یا طبی – فقط باید توسط دکتر متخصص انجام شود.

وی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از افرادی که به دلیل زیبایی از لنزهای مختلف استفاده می‌کنند با عفونت‌های شدیدی درگیر می‌شوند.

محمود جباروند تاکید داشت: بسیاری از عفونت‌های ایجاد شده از قبال لنزهای چشم، خطرات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری را برجای می‌گذارند.

وی با اشاره به این که لنزهای چشم باید توسط وزارت بهداشت تایید شوند، عنوان کرد: بهتر است لنزهای چشم در فواصل زمانی محدود در درون چشم قرار بگیرند.

رئیس انجمن چشم پزشکان ایران افزود: استفاده‌ی طولانی مدت از لنز باعث می‌شود تا سطح اکسیژن چشم کاهش پیدا کند و قرنیه به مرور خراش بردارد.

وی با بیان این که در هنگام خواب نباید لنز داخل چشم باشد، اظهار داشت: یک لنز استاندارد و معتبر، حداقل 4 تا حداکثر 8 ساعت می تواند درون چشم قرار بگیرد.

محمود جباروند در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «روزنه» با اشاره به ویژگی‌های عینک‌های آفتابی، گفت: عینک‌های آفتابی باید اشعه ماورا بنفش - uv – را جذب کند.

وی افزود: بهتر است مردم قبل از خرید عینک آفتابی، میزان جذب اشعه ماورای بنفش آن عینک را با دستگاه مخصوص عینک فروشی – uv سنج – ارزیابی کنند.

رئیس انجمن چشم پزشکان ایران ادامه داد: آن دسته‌ از عینک‌های آفتابی که رنگی متمایل به قهوه‌ای یا خاکستری دارند، از عملکرد بهتری برخوردار هستند.

وی با اشاره به این که عینک‌های آفتابی باید از مراکز معتبر و دارای مجوز خریداری شوند، اضافه کرد: رنگ‌های روشن‌تر شیشه‌های عینک آفتابی اشعه‌‌ی ماورای بنفش را بهتر و بیشتر جذب می‌کنند.

محمود جباروند افزود: بسیاری از عینک‌هایی که به اسم برندهای مختلفِ خارجی در بازار به فروش می‌رسند، در واقع امر تقلبی هستند و کارایی لازم و کافی ندارند.

دسترسی سریع
روزنه