روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

تولایی عنوان كرد: امکان درمان بیماری‌های صعب العلاج با پزشکی مولکولی

تولایی با اشاره به این که پزشکی مولکولی درمان بیماری‌های صعب العلاج را ممکن می‌کند، افزود: موضوع ژن درمانی از حدود چهار سال گذشته در سراسر دنیا وجهه قانونی و رسمی پیدا کرده است.

1400/01/16
|
08:25
|

برنامه «روزنه» با موضوع ذخایر ژنتیکی، در ارتباط تلفنی با دکتر محمود تولایی، رئیس انجمن ژنتیک ایران از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

محمود تولایی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: در عالمِ هستی به غیر از انسان میلیاردها جاندار – حیوان و گیاه و میکروارگانیزم‌ – زندگی می‌کنند.

وی با اشاره به این که هر موجودی ویژگی‌های ژنتیکی خاصی دارد، عنوان کرد: نمادهای ظاهری در هر موجود زنده از ویژگی‌های ژنتیکی ریشه می‌گیرند.

رئیس انجمن ژنتیک ایران با بیان این که هیچ موجودی در جهان بدون نقش و تاثیر نیست، اظهار داشت: بسیاری از آنزیم‌های مورد استفاده در صنایع شیمیایی از میکروارگانیزم‌ها – باکتری‌هایی که در محیط‌های مشخص به دست می‌آیند – تولید می‌شوند.

وی با اشاره به این که ما الان در عصر شکوفایی علم و دانش هستیم، توضیح داد: باکتری‌های موجود در یک معدن به مرور زمان از مواد موجود در محل زندگی خود تغذیه می‌کنند و بافت معدن را به خود می‌گیرند، با این تعریف ما می‌توانیم این باکتری‌ها – در واقع خواص معدنی – را استخراج کنیم.

محمود تولایی با اشاره به آلودگی‌های نفت خام، اضافه کرد: در جوار اسکله‌های استخراج نفت، ترکیبات نفتی در روی آب جمع می‌شوند و بسیاری از باکتری‌ها از این مواد نفتی تغذیه می‌کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «روزنه» در خصوص مهندسی ژنتیک، گفت: مهندسی ژنتیک زمانی واقع می‌شود که ما بتوانیم یکی از خواص یک ماده‌ را در ماده‌ای دیگر جایگذاری کنیم و از ترکیب این دو، به ماده یا محصول جدیدی برسیم.

رئیس انجمن ژنتیک ایران ادامه داد: مهندسان ژنتیک سعی می‌کنند صفتِ مطلوب یک گیاه یا ماده را جدا کرده و به گیاه یا ماده‌ی فاقدِ این صفت منتقل کنند.

وی با بیان این که علم پزشکی امروزه به سمت پزشکی مولکولی سوق پیدا کرده است، عنوان کرد: ما باید به جای درمانِ کلِ وجود یک بیمار، علت پیدایش بیماری را کشف کنیم و ژن‌های خاموش و تغییریافته را بهبود دهیم.

محمود تولایی با اشاره به این که پزشکی مولکولی درمان بیماری‌های صعب العلاج را ممکن می‌کند، افزود: موضوع ژن درمانی از حدود چهار سال گذشته در سراسر دنیا وجهه قانونی و رسمی پیدا کرده است.

وی ادامه داد: ما باید شناسایی ناهنجار‌ی‌های ژنتیکی می‌توانیم از بروز بیماری‌های مختلف جلوگیری کنیم.

دسترسی سریع
روزنه