روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

جزی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: خاک بستر حیات انسان است

مدیرکل دفتر کنترل فرسایش خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: در طول یک سال حدود 16 تن خاک بر هکتار در ایران مورد فرسایش قرار می‌گیرد، در حالی که فرسایش طبیعی خاک باید حدود نیم تن خاک بر هکتار باشد.

1400/01/17
|
11:41
|

برنامه «روزنه» با موضوع فرسایش خاک و مشکلات آن، در ارتباط تلفنی با دکتر هوشنگ جزی، مدیرکل دفتر آبخیزداری و کنترل فرسایش خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از شبکه رادیویی گفت‌وگو روی آنتن رفت.

هوشنگ جزی در گفتگوی تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: زمانی که خاک از نقطه‌ی ایستای خود به نقطه‌ای دیگر منتقل شود، فرسایش خاک اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به این که فرسایش خاک در نهایت به رسوب خاک می‌رسد، اظهار داشت: عواملی مانند باد و آب و انسان از جمله متغیرهای موثر در فرسایش خاک هستند.

مدیرکل دفتر کنترل فرسایش خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از دشت‌های کشاورزی و فلات‌های ایران به دلیل فرسایش خاک از بالادست و نشست آن در فرودست به زمین‌های خوب و حاصل‌خیز مبدل شده‌اند.

وی افزود: فرسایش‌های نادرست و انسان‌ساخت باعث می‌شوند تا انسان به مرور زمان زمین را تخریب کند.

هوشنگ جزی با اشاره به این که سیل یکی از نتیجه‌های فرسایش خاک است، توضیح داد: تغییر پوشش‌های گیاهی و تغییرهای کاربری زمین‌های کشاورزی،‌ خاک کشور را آسیب‌پذیرتر از قبل می‌کند.

وی اضافه کرد: فرسایش خاک در مناطق بیابانی بادهای شدید ایجاد می‌کند.

مدیرکل دفتر آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تاکید داشت: در طول یک سال حدود 16 تن خاک بر هکتار در ایران مورد فرسایش قرار می‌گیرد، در حالی که فرسایش طبیعی خاک باید حدود نیم تن خاک بر هکتار باشد.

وی افزود: با از دست رفتن خاک ما امنیت غذایی را از دست می‌دهیم.

هوشنگ جزی با اشاره به این که خاک بستر حیات انسان است، عنوان کرد: اگر ما خاک را از دست بدهیم آب هم نداریم و اگر آب نداشته باشیم و غذا و تولیدات مختلف را هم از دست می‌دهیم.

وی با اشاره به این که زراعت‌های دیم فرسایش خاک را افزایش می‌دهند، توضیح داد: زراعت‌های دیم معمولا در مناطق دارای شیب و بدون آب انجام می‌شوند.

مدیرکل دفتر آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری خاطر نشان کرد: در روش زراعی دیم‌کاری کشاورزان خاک را در جهت شیب زمین شخم می‌زنند و با شکست خاک، خاک را به سرعت به سمت پایین هدایت می‌کنند.

دسترسی سریع
روزنه